Αζαξιό - Μαρσέιγ 1-1

Μαρσέιγ και Ναντ ταξίδεψαν στην Κορσική, αλλά Αζαξιό και Μπαστιά αντίστοιχα τους υποχρεώσαν σε ισοπαλίες.

Στο «Καζανοβα» και στο εξ αναβολής η Μαρσέιγ προσπάθησε να γιατρέψει τις πληγές της από τις διαδοχικές γκέλες, μάταια όμως... Η Αζαξιό δεν λύγισε κι απέσπασε ισοπαλία 1-1. Ηταν το τέταρτο σερί «Χ» για τους Μασσαλούς, αλλά και το πέμπτο ματς χωρίς νίκη, με συνέπεια να βρεθούν στο -7 από την 3η θέση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, μπήκαν δυνατά, αλλά έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ν' Κουντού, ωστόσο τόσο στο 16' όσο και στο 26' ο Μορί κατάφερε να σώσει. Οι Κορσικανοί ισορρόπησαν και στο 41' ο Λαρμπί δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Μανταντά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κενά, οι γηπεδούχοι πίεσαν, όμως Ζουά και Μπουταΐμπ δεν βρήκαν δίχτυα. Η Μαρσέιγ αύξησε το ρυθμό μετά το 60' πήρε τα ηνία και στο 79' Μπατσουαγί, Καμπελά συνδυάστηκαν, με τον τελευταίο να ανοίγει το σκορ. Ωστόσο, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και στο 84' ο Λαρμπί πέτυχε το 1-1. Το σοκ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο για τους Μασσαλούς, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Μανταντά νίκησε τον Μπουταΐμπ!

Στο «Φουριανι», Μπαστά και Ναντ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρμα, σε αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία, αφού δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τη Λυών. Οι γηπεεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, πίεσαν, αλλά η Ναντ ήταν καλή ανασταλτικά και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες, με τον Μπραντάο να χάνει την καλύτερη στο 11ο λεπτό!