Νάπολι - Κιέβο 3-1

Η Νάπολι νίκησε με ανατροπή την Κιέβο (3-1), έπιασε την Γιουβέντους στην 1η θέση και περιμένει να δει τι θα γίνει την Κυριακή στο Μπέργκαμο. Σκόραραν Ιγουαΐν, Κίρικες, Καγιεχόν.

«Το scudetto είναι ένα όνειρο και καμιά φορά αυτά γίνονται πραγματικότητα», έλεγε την Παρασκευή ο Μαουρίτσιο Σάρι. Αν θα γίνει ή όχι, προφανώς, θα το μάθουμε στην πορεία αλλά η Νάπολι είναι αποφασισμένη για μάχη μέχρι τέλους. Οι Παρτενοπέι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το ξεκίνημα αλλά έδειξαν ξανά χαρακτήρα και ανέτρεψαν από το ημίχρονο την κατάσταση, απέναντι σε μια Κιέβο που έπαιξε χωρίς άγχος. Ετσι, διατήρησαν στο -5 την 3η Ρόμα και ελπίζουν σε κάτι καλό στο κυριακάτικο Αταλάντα-Γιουβέντους. Στα 26 γκολ έφτασε ο Ιγουαΐν.

Ο αγώνας άρχισε με σοκ για τη Νάπολι αφού στο 2' ο Κίρικες έκανε το λάθος και ο Ριγκόνι έκλεψε και βγήκε απέναντι από τον Ρέινα, τον οποίο νίκησε με σουτ από το ύψος της περιοχής (0-1)! Οπως συνέβη κι άλλες φορές φέτος, όμως, οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι δεν πανικοβλήθηκαν και στο 6' απάντησαν με το πλασέ του Ιγουαΐν μετά το γύρισμα του Γκουλάμ από αριστερά (1-1). Με τον ίδιο τρόπο ακριβώς, οι Παρτενοπέι θα μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα στο 19' αλλά η μπάλα έφυγε άουτ αυτή τη φορά από το σουτ του Αργεντίνου φορ, για να ακολουθήσει στο 24' η κεφαλιά του Καγιεχόν, μετά την σέντρα του Γκουλάμ, που μπλόκαρε ο Μπιζάρι. Δύο λεπτά μετά, ο Ισπανός βρέθηκε σε θέση για γκολ αλλά ο πορτιέρε των Βερονέζων βγήκε και πάλι νικητής.

Γενικά το ματς κυλούσε με τους Ναπολιτάνους να έχουν την μπάλα και να παίζουν κυρίως από αριστερά, την ίδια ώρα που η Κιέβο ήταν στην άμυνα της και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να βγει στην κόντρα. Καλές προϋποθέσεις υπήρξαν σε κάποιες περιπτώσεις αλλά δεν κατάφεραν κάτι αξιόλογο, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους. Στο 38' ο Κίρικες, που έκανε ωραία κίνηση στην πλάτη της άμυνας, εξιλεώθηκε για το λάθος του στο 0-1 καθώς με κεφαλιά -μετά την σέντρα του Ζορζίνιο- έκανε το 2-1 και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Παρτενοπέι θα μπορούσαν να καθαρίσουν το ματς. Στο 41' όμως, μετά την υπέροχη μπαλιά του Χάμσικ, ο Ινσίνιε σούταρε άουτ από πολύ καλή θέση ενώ στο 44' ο Μπιζάρι απέκρουσε το δυνατό σουτ του Γκουλάμ από τα 30 μέτρα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 48', η Κιέβο έγινε επικίνδυνη πάντως καθώς ο Πελισιέ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κάστρο για λίγο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Γενικά οι Βερονέζοι έβγαιναν σωστά μπροστά αλλά έκαναν πάντα λάθος στην τελική πάσα, με τη Νάπολι, από την άλλη πλευρά, να απειλεί στο 59' με το σουτ του Ινσίνιε που έφυγε άουτ. Οι Παρτενοπέι ήλεγχαν την κατάσταση και θα μπορούσαν να κλειδώσουν το τρίποντο στο 66' αλλά η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι μετά το σουτ (εντός περιοχής) του Ιγουαΐν και την απόκρουση του Μπιζάρι. Δεν έγινε εκεί το 3-1, έγινε στο 70' όμως, όταν ο Αλαν, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, βρήκε ωραία τον Καγιεχόν και αυτός τελείωσε όπως έπρεπε τη φάση με κοντινό πλασέ.

Με τη Νάπολι να έχει εξασφαλίσει το τρίποντο, στα λεπτά που απέμεναν υπήρχε ενδιαφέρον μόνο για το αν θα έμπαινε κι άλλο γκολ, με τον Ιγουαΐν στο 79, μετά την πάσα του Μέρτενς, να έχει καλή ευκαιρία αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Μικρό το κακό για τον Αργεντίνο και την ομάδα του...

Νάπολι (Μαουρίτσιο Σάρι): Ρέινα, Χισάι, Κίρικες, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Νταβίντ Λόπεθ (67' Αλαν), Ζορζίνιο, Χάμσικ (86' Τσαλομπά), Καγιεχόν, Ιγουαΐν, Ινσίνιε (71' Μέρτενς).

Κιέβο (Ρολάντο Μαράν): Μπιζάρι, Φρέι, Νταϊνέλι, Σέζαρ, Κατσιατόρε, Κάστρο, Ραντοβάνοβιτς, Ριγκόνι (68' Χετεμάι), Μπίρσα (64' Μετζιορίνι), Πελισιέ (55' Φλόρο Φλόρες), Μ'Ποκού.