Σεντ Ετιέν - Παρί Σεν Ζερμέν 1-3

Η Παρί επιβλήθηκε δύσκολα με 3-1 της Σεντ Ετιέν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Το παρών θα δώσει η Λοριάν, αποκλεισμός-σοκ για Ναντ.

Η Παρί συνήλθε μετά την πρώτη ήττα στη σεζόν εντός συνόρων από την Λυών (2-1), επιβλήθηκε της Σεντ Ετιέν με 3-1 και θα δώσει το παρών στα ημιτελικά του Κυπέλλου, ψάχνοντας και πάλι το απόλυτο των τίτλων στη Γαλλία.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους Παριζιάνους, καθώς μόλις στο 12' ο Καβάνι μετά από λάθη στην άμυνα των στεφανουά, έκανε το 0-1. Οι παίκτες του Γκαλτιέ είχαν διάθεση, όμως συνέχισαν να κάνουν πολλά λάθη και στο 34' βρέθηκαν και με δεύτερο γκολ στην πλάτη, όταν μετά από κόντρα στον Καβάνι, η μπάλα κατέληξε στον Μαρκίνιος, που στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς στο 42' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εϊσερίκ, όμως παρά την πίεση που άσκησαν στην επανάληψη, έχασαν μόλις δύο κλασικές ευκαιρίες με τους Εϊσερίκ (60') και Ρου (90+1'). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν παιχνίδι υπομονής, έψαξαν το γκολ στην αντεπίθεση και τελικά το βρήκαν στο 2' των καθυστερήσεων, όταν ο Λούκας έκανε το τελικό 1-3.

Στα άλλα ματς, η Λοριάν επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία και κέρδισε εύκολα με 3-0 της Γκαζελέκ. Φιλιποτό (9'), Μπαρτελμέ (43') και Παγιέν (90') έστειλαν τους βακαλάους στα ημιτελικά. Μεγάλη πρόκριση πήρε η Σοσό, που επιβλήθηκε με 3-2 της Ναντ στην παράταση. Τα καναρίνια πήραν το προβάδισμα μόλις στο 5' με τον Ζιλέ, όμως ο Σάο ισοφάρισε για τα λιονταράκια στο 87'! Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί η Σοσό με γκολ των Σισέ (98') και Σάο (106') προηγήθηκε με 3-1, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-2 με τον Αντριάν στο 116'.