Αννόβερο - Βόλφσμπουργκ 0-4

Ο Σίρλε έκανε χατ τρικ και η Βόλφσμπουργκ διέλυσε με 4-0 το Αννόβερο στο ντέρμπι. Στο 1-1 έμειναν Ίνγκολσταντ και Κολωνία.

Ο Αντρέ Σίρλε είχε όλα κι όλα 3 γκολ στην Bundesliga μέχρι τώρα και κατάφερε σε ένα μόνο παιχνίδι να τα διπλασιάσει, οδηγώντας την Βόλφσμπουργκ σε θρίαμβο στο ντέρμπι. Οι Λύκοι παρά τις απουσίες τους διέλυσαν το Αννόβερο με 4-0, προσγειώνοντας τους παίκτες του Σάαφ μετά τη νίκη επί της Στουτγκάρδης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι και ήταν πιο επιθετικοί, όμως το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και οι γηπεδούχοι επικίνδυνοι στην αντεπίθεση. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία, μάλιστα, χάθηκε για το Αννόβερο με τον Κάραμαν στο 15'. Ντράξλερ (27'), Λουίζ Γκουστάβο (29') και Γκιλοβογκί (34') δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Τσίλερ, όμως τελικά η νέμεσις του τελευταίου ήταν ο Σίρλε. Ο Γερμανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 36' με ωραίο τελείωμα μετά από ασίστ του Ντράξλερ, με το 0-1 να μένει μέχρι το ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν είχαμε φάσεις, όμως με την πρώτη τους οι Λύκοι κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ. Στο 59' ο Σίρλε με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-2, ενώ το χατ τρικ ήρθε πολύ γρήγορα, καθώς στο 62' έκανε και τον 0-3! Τα πάντα, φυσικά, είχαν τελειώσει, οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν ποτέ τη δύναμη να αντιδράσουν και στο 69' ο θρίαμβος της Βόλφσμπουργκ ολοκληρώθηκε, όταν ο Ντράξλερ με υπέροχο τελείωμα έκανε το τελικό 0-4!

Ισορροπία στη Βαυαρία
Ίνγκολσταντ και Κολωνία έμειναν στο 1-1 και παραμένουν αμφότερες στη μάχη της βαθμολογίας μακριά από τις... περιπέτειες. Το ματς ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκεια, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όμως τις ευκαιρίες να έρχονται και για τις δύο πλευρές. Η κλασική, πάντως, έλειπε με την καλύτερη να έρχεται στο 33' με το μακρινό σουτ του Λέκι και το γκολ να έρχεται λίγο αργότερα. Ο Ντα Κόστα έκανε το γύρισμα από δεξιά στο 36' και ο Χίντερζεερ από κοντά έκανε το 1-0 για ένα σπάνιο γκολ της Ίνγκολσταντ σε ανοιχτό παιχνίδι.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην επανάληψη. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, με τους τράγους να είναι πιο επιθετικοί και τον Χάιντς να φτάνει πολύ κοντά στο γκολ στο 60'. Οι Schanzer αποφάσισαν να μην ρισκάρουν και στο τέλος το πλήρωσαν. Στο 72' ο Οζτσάν έβγαλε την προσπάθεια του Ρίσε, όμως η μπάλα πήγε πάλι πάνω του και έδωσε την ασίστ με το κεφάλι στον Μοντέστ, που έκανε το 1-1! Οι παίκτες του Χάζενχιτλ προσπάθησαν περισσότερο επιθετικά, πλησίασαν στο γκολ στο 80' με τον Μάτιπ, όμως το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.