Φιορεντίνα - Νάπολι 1-1

Γιώργος Κοντογεώργης

Η Φιορεντίνα είχε δύο δοκάρια, η Νάπολι τρομερή διπλή ευκαιρία και οι δύο απώλεσαν δύο σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια για τίτλο και Champions League, αντίστοιχα (1-1).

Οι Βιόλα κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα στο Artemio Franchi και ήταν άτυχοι να μην προηγηθούν στο πρώτο μέρος, αφού ένα λάθος του Μάρκος Αλόνσο και τα δοκάρια κράτησαν τους Παρτενοπέι στο κόλπο. Πλέον η Νάπολι βρέθηκε στο -3 από την πρωτοπόρο, Γιουβέντους και η Φιορεντίνα είδε την Ρόμα να την πιάνει στους 53 βαθμούς και στην 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν το πιο τρελό στην Serie A. Στο 6' ύστερα από το κόρνερ του Μπόρχα Βαλέρο ο Μάρκος Αλόνσο νίκησε τους πάντες στον αέρα και τον Ρέινα για το 1-0, όμως στο επόμενο λεπτό έκανε τσαφ προ του Ταταρουσάνου και έδωσε τη δυνατότητα στον Ιγουαΐν να σκοράρει σε κενή εστία και να φτάσει τα 25 γκολ στη φετινή Serie A (1-1). Οι Βιόλα δεν πτοήθηκαν από την εξέλιξη, συνέχισαν να παίζουν επιθετικά και παρότι δεν έκαναν άμεσα φάση πριν το ημίχρονο άγγιξαν δύο φορές το γκολ. Στο 32' ο Κάλινιτς έφυγε μόνος απέναντι στον Ρέινα όμως το πλασέ του πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και έξι λεπτά μετά ο Τέγιο έκανε εξαιρετική ντρίμπλα μέσα στην περιοχή αλλά το τεχνικό αριστερό πήγε σχεδόν στη συμβολή των δοκαριών. Η Νάπολι ήταν τυχερή που πήγε με το 1-1 στα αποδυτήρια, ενώ στο 42' η αδύναμη κεφαλιά του Χάμσικ δεν μπορούσε να απειλήσει τον Ταταρουσάνου.

Η Φιορεντίνα μπήκε επιθετικά και στο δεύτερο μέρος και στο 47' η κεφαλιά του Κάλινιτς μετά το φάουλ του Φερνάντες πέρασε άουτ. Στο 58' η Νάπολι βρέθηκε πολύ κοντά στην ανατροπή. Ο Καγιεχόν έφυγε στο ξέφωτο αλλά το τελείωμά του απέκρουσε ο Ταταρουσάνου, ο οποίος σηκώθηκε και σταμάτησε το αριστερό σουτ του Ιγουαΐν! Στο 65' το φαλτσαριστό σουτ του Φερνάντες εκτός περιοχής έφυγε λίγο έξω με τον Σάρι να ρισκάρει για τη νίκη μόνο στο τελευταίο τέταρτο όταν και έβγαλε τον εργάτη-Καγιεχόν για τα φρέσκα πόδια του Μέρτενς. Και η τελευταία φάση του ματς ήταν για την Νάπολι στο 92' όταν ο Γκαμπιαντίνι έδωσε στον Ινσίνιε αλλά το αριστερό σουτ του απέκρουσε ο Ταταρουσάνου για να μείνει το 1-1 μέχρι το τέλος.

Φιορεντίνα (Πάουλο Σόουζα): Ταταρουσάνου, Ρονκάλια, Ροδρίγες, Αστόρι, Αλόνσο, Μπαντέλι (90' Ιλιτσιτς), Βεσίνο, Βαλέρο, Φερνάντες (69' Μπερναρντέσκι), Τέγιο, Κάλινιτς.

Νάπολι (Μαουρίτσιο Σάρι): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Ζορζίνιο, Αλαν (67' Νταβίδ Λόπεθ), Χάμσικ, Καγιεχόν (77' Μέρτενς), Ινσίνιε, Ιγουαΐν (90' Γκαμπιαντίνι).

Διαιτητής: Πάολο Ταλιαβέντο