Άντερλεχτ - Σταντάρ Λιέγης 3-3 (gTV)

Δημήτρης Ρούσσος

Εντυπωσιακό παιχνίδι στις Βρυξέλλες, όπου η Άντερλεχτ υποδέχθηκε τη Σταντάρ Λιέγης σε ένα… φεστιβάλ γκολ και ανατροπών κι έληξε ισόπαλο με 3-3!

Οι γηπεδούχοι, λίγες μέρες μετά την πρόκριση τους στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ εις βάρος του Ολυμπιακού, προηγήθηκαν στο 13’ με τον Σουάρες, όμως μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Σαντίνι ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι της Σταντάρ προηγήθηκαν με τον Κοζάνοβιτς στο 31’ και το 1-2 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 55’ ο Οκάκα έκανε το 2-2, όμως και πάλι η Σταντάρ αντέδρασε, παίρνοντας πάλι το προβάδισμα στο 66’ με τον Τζούνιορ. Τελικά ο Ντεφούρ ισοφάρισε στο 74’ σε 3-3, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

Πλέον η Άντερλεχτ μετρά 52 βαθμούς, ούσα στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω απ’ την Κλαμπ Μπριζ και τη Γάνδη που ισοβαθμούν στην κορυφή με 58. Η Σταντάρ ακολουθεί αρκετά πίσω στην 7η θέση με 38 βαθμούς.