Εμπολι - Ρόμα 1-3

Με δύο γκολ του Ελ Σαραουί η Ρόμα πέρασε και από την Εμπολι (1-3) και έκανε το 6x6, ανεβαίνοντας προσωρινά (;) στην 3η θέση.

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες ο Λουτσιάνο Σπαλέτι έχει ακούσει πολλά... Είτε από τους τιφόζι και τους δημοσιογράφους είτε από υπαλλήλους της Ρόμα, όπως η παρουσιάστρια του καναλιού της ομάδας και σύντροφος του Ρούντι Γκαρσία, λόγω του χειρισμού του στο θέμα Τότι. Οπως και να έχει, ο ίδιος μάλλον αδιαφορεί και έχει συγκεντρωθεί στη δουλειά, η οποία φαίνεται. Οι Τζαλορόσι που δεν μπορούσαν να νικήσουν με τίποτα έχουν πλέον έξι σερί τρίποντα και είναι πλέον -με ματς περισσότερο- στην 3η θέση και στο +1 από την Φιορεντίνα, η οποία την Δευτέρα υποδέχεται τη Νάπολι. Συνεχίζει να κάνει διαφορά ο Ελ Σαραουί, ο οποίος έβαλε και γκολάρα, τραυματίας αποχώρησε στο 37' ο Ναϊνγκολάν...

Το ματς δεν θα μπορούσε να αρχίσει καλύτερα για την Ρόμα -αλλά και για τους ουδέτερους- αφού στο 5' ο Ελ Σαραουί με ασύλληπτο μακρινό πλασέ έβαλε γκολάρα (0-1)! Οι Τζαλορόσι θεωρητικά είχαν αυτό που ήθελαν για να διαχειριστούν στη συνέχεια την κατάσταση όπως έπρεπε αλλά η Εμπολι έχει αποδείξει φέτος ότι δεν τα παρατάει και στο 16' απείλησε με τον Μακαρόνε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από αριστερά και πλάσαρε, για να αποκρούσει ο Σέζνι. Πέντε λεπτά μετά, οι Τοσκανοί έφτασαν στην ισοφάριση χάρη στον... Σέζνι. Ο Μάριο Ρουί σέντραρε από αριστερά και ο πορτιέρε της Ρόμα έστειλε με τις γροθιές την μπάλα στον... Ζουκάνοβιτς και με αυτογκόλ έγινε το 1-1.

Ηταν η στιγμή για να δείξει η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ότι χτίζει χαρακτήρα και το έκανε καθώς στο 24' πλησίασε στο δεύτερο γκολ με το σουτ του Ναϊνγκολάν, που κόντραρε, μετά την απομάκρυνση του Σκορούπσκι, για να έρθει το 1-2 τρία λεπτά μετά: Φάουλ του Πιάνιτς, η μπάλα πήγε στο τείχος και στην επαναφορά ο Βόσνιος με δυνατό συρτό σουτ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του. Το ματς, που είχε πολύ καλό ρυθμό, μάλλον κυλούσε όπως ήθελαν οι φιλοξενούμενοι αλλά στο 37' στάθηκαν άτυχοι καθώς ο Ναϊνγκολάν ένιωσε ενοχλήσεις και άφησε τη θέση του στον Ιάγκο Φαλκέ.

Νωρίς στην επανάληψη πάντως, στο 50', οι Ρωμαίοι θα μπορούσαν να καθαρίσουν το ματς καθώς άλλαξαν πολύ γρήγορα την μπάλα για να εκτελέσει τελικά ο Ελ Σαραουί και να μπλοκάρει ο Σκορούπσκι. Η αντίδραση της Εμπολι ήρθε στο 58' με το άστοχο γυριστό σουτ του Μακαρόνε από καλή θέση, με την ομάδα του Μάρκο Τζαμπάολο να ανεβάζει ρυθμό και να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση. Η Ρόμα, όμως, ήταν σοβαρή ανασταλτικά και έψαχνε τη μία φάση που θα κλείδωνε το τρίποντο... Φάση που βρήκε στο 74', όταν ο Σαλάχ βρέθηκε σε θέση βολής, ο Σκορούπσκι απέκρουσε το πλασέ και ο Ελ Σαραουί ήρθε... τρένο και στην κενή εστία έβαλε το δεύτερο του γκολ για το 1-3.

Λίγα λεπτά μετά ο «Φαραώ» άφησε τη θέση του στον Τζέκο, η Εμπολι έχασε στις καθυστερήσεις τον Μάριο Ρουί με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι Τζαλορόσι πανηγύρισαν την 6η σερί νίκη, η οποία τους επιτρέπει να κάνουν σαββατόβραδο στην 3η θέση.

Εμπολι (Μάρκο Τζαμπάολο): Σκορούπσκι, Λαουρίνι, Κόσιτς, Αριάουντο, Μάριο Ρουί, Κρότσε (64' Λιβάγια), Παρέδες, Ζιελίνσκι, Κρούνιτς (52' Μπούχελ), Μακαρόνε (73' Μκεντλίτζε), Πουτσαρέλι.

Ρόμα (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Σέζνι, Μαϊκόν (73' Μανωλάς), Ρούντιγκερ, Ζουκάνοβιτς, Ντιν, Ναϊνγκολάν (37' Ιάγκο Φαλκέ), Κεϊτά, Σαλάχ, Πιάνιτς, Ελ Σαραουί (79' Τζέκο), Περότι.