Νάπολι - Μίλαν 1-1

Γιώργος Κοντογεώργης

Η Νάπολι έκλεισε την Μίλαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, όμως αγχώθηκε στο δεύτερο μέρος και έχασε την ευκαιρία για να επιστρέψει στην κορυφή.

Οι Partenopei ήξεραν από το βράδυ της Παρασκευής ότι η Γιουβέντους τους έδωσε τη δυνατότητα να πατήσουν και πάλι στο Νο1 της Serie A , όμως δεν τα κατάφεραν. Κόντρα σε μία σαφώς βελτιωμένη και σοβαρή Μίλαν, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι δεν βρήκε τις καθαρές φάσεις που θα περίμενε, αναγκάστηκε σε πολλά μακρινά σουτ και στο δεύτερο μέρος είχε δοκάρι με τον Μέρτενς. Παρά την απουσία του Ρομανιόλι, οι Rossoneri ήταν διαβασμένοι και χωρίς ρίσκο περιόρισαν τα ατού των γηπεδούχων και αφού ισοφάρισαν αμέσως μόλις δέχθηκαν το γκολ, κατάφεραν να πάρουν έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη για το Champions League. Στο δεύτερο μέρος αποβλήθηκε ο τεχνικός των Ναπολιτάνων.

Ο Κουλιμπαλί έκοψε την κούρσα του Νιανγκ (7') και οι Ζορζίνιο (12'), Χάμσικ (13') δοκίμασαν τα πόδια τους χωρίς να βρουν στόχο στο πρώτο κομμάτι του ματς από το οποίο φάνηκε ότι η Νάπολι θα έχει την πρωτοβουλία. Στο 16' ο Ινσίνιε έστειλε με curler την μπάλα άουτ, με τις όποιες προσπάθειες της Μίλαν να κρατήσει μπάλα να τελειώνουν γρήγορα. Η ομάδα του Μιχαΐλοβιτς δεν δεχόταν καθαρές φάσεις παρότι το ματς ήταν στο μισό γήπεδο και στο 30' ξανά ο Ινσίνιε δοκίμασε τεχνικό σουτ που πέρασε άουτ. Ο 17χρονος πορτιέρε μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Καγιεχόν στο 33' και δύο λεπτά αργότερα η προβολή του Ισπανού πέρασε έξω ύστερα από τη σέντρα του Γκουλάμ.

Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Ιγουαΐν κοντραρίστηκε και πέρασε κόρνερ και στο 39' η Νάπολι άνοιξε το σκορ με δόση τύχης αφού το αδύναμο σουτ του Ινσίνιε βρήκε στον Αμπάτε και πήγε στη γωνία του Ντοναρούμα (1-0). Οι φιλοξενούμενοι όμως ευτύχησαν να απαντήσουν άμεσα και στο 44' ο Χόντα έκανε τη σέντρα, ο Κουλιμπαλί βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και εκείνη πήγε στον Μποναβεντούρα που εκτέλεσε τον Ρέινα (1-1).

Η Νάπολι ήταν αναγκασμένη να στήσει το ίδιο σκηνικό από την αρχή, όμως παρότι ήταν ξανά πιο επιθετική δεν περιόρισε τόσο πολύ την Μίλαν, που είχε αποκτήσει αυτοπεποίθηση και είχε περισσότερο χρόνο στην μπάλα. Στο 54' μάλιστα ο Κούτσκα έφυγε στην κόντρα με καλές προϋποθέσεις αλλά η τελική πάσα του ήταν κακή. Στο 64' ο Σάρι έβγαλε τον Καγιεχόν για τον Μέρτενς και στο 65' το φάουλ σε καλή θέση από τον Ινσίνιε πήγε στο τείχος και στο 67' οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε πλασέ του Μέρτενς ύστερα από γύρισμα του Χισάι. Στο 72' αποβλήθηκε ο τεχνικός της Νάπολι και στο ίδιο λεπτό ο Μιχαΐλοβιτς έβγαλε τον Μπάκα, ο οποίος είχε κάνει μόλις 13 επαφές με την μπάλα σε όλο το ματς.

Ο Σάρι έριξε και τον Γκαμπιαντίνι στην επίθεση στο 80' και δύο λεπτά αργότερα το πλασέ του Ιγουαΐν ύστερα από τη σέντρα του Γκουλάμ από αριστερά έφυγε μόλις έξω. Στο 85' η Μίλαν έχασε την καλύτερή της ευκαιρία να κλέψει επικά το ματς αλλά ο Νιανγκ ήταν σαν να είπε στον Μιχαΐλοβιτς ότι έπρεπε να έχει κρατήσει μέσα τον Μπάκα με τραγικό τελείωμα από καλή θέση στην κόντρα. Τελευταία φάση στον αγώνα ήταν στο 92' όταν ο Ντοναρούμα μπλόκαρε το πλασέ από κοντά του Ελ Καντούρι μετά το τακουνάκι του Γκαμπιαντίνι.

Νάπολι (Μαουρίτσιο Σάρι): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλαν (80' Γκαμπιαντίνι), Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγιεχόν (65' Μέρτενς), Ινσίνιε (Ελ Καντούρι), Ιγουαΐν.

Μίλαν (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς): Ντοναρούμα, Αντονέλι, Ζαπάτα, Αλεξ, Αμπάτε, Κούτσκα, Μοντολίβο (83' Μπερτολάτσι), Μποναβεντούρα, Χόντα, Νιανγκ (87' Μπαλοτέλι), Μπάκα (72' Μενέζ).

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Παρασκευή (19/2)

Μπολόνια-Γιουβέντους 0-0
Σάββατο (20/2)
Βερόνα-Κιέβο 3-1 (29' Τόνι, 57' Πατσίνι, 94' Ιονίτα-72' πεν. Πελισιέ)
Ιντερ-Σαμπντόρια 3-1 (23' Ντ' Αμπρόζιο, 57' Μιράντα, 73' Ικάρντι-91' Κουαλιαρέλα)
Κυριακή (21/2)
Αταλάντα-Φιορεντίνα 2-3 (84' Κόντι, 91' Πινίγια-67' Μάτι Φερνάντες, 81' Τέγιο, 87' Κάλινιτς)
Τζένοα-Ουντινέζε 2-1 (57' πεν. Τσέρτσι, 70' Λασάλτ-33' Αντνάν)
Σασουόλο-Εμπολι 3-2 (41' Μπεράρντι, 48',50' Ντεφρέλ-36' Ζιελίνσκι, 70' πεν. Μακαρόνε)
Τορίνο-Κάρπι 0-0
Φροζινόνε-Λάτσιο 0-0
Ρόμα-Παλέρμο 5-0 (30',89' Τζέκο, 52' Κεϊτά, 60',62' Σαλάχ)