Παρί Σεν Ζερμέν - Ρεμς 4-1

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς πέτυχε δύο γκολ, μοίρασε άλλες δύο ασίστ και η Παρί διέλυσε με 4-1 την Ρεμς. Τραυματίστηκε ο Ντι Μαρία.

Ακόμη μία μεγάλη εμφάνιση από τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, που είχε άμεση συμμετοχή σε όλα τα γκολ της Παρί, η οποία διέλυσε με 4-1 την Ρεμς, κάνοντας άλλο ένα βήμα προς τον τίτλο. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 12’ μετά από υπέροχη ασίστ του Σουηδού, ο Φαν Ντερ Βιλ δεν αστόχησε στο τετ α τετ με τον Καρασό για το 1-0.

Οι Παριζιάνοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, όμως δεν φόρτσαραν και μετά την ευκαιρία του Κουρζάβα, ήρθε απρόσμενα η ισοφάριση για την Ρεμς. Ο Ντε Πρεβίλ εκτέλεσε το φάουλ, ο Τραπ έκανε έξοδο… θανάτου και ο Ονιάνγκ με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, πήραν τα πάνω τους, απείλησαν στιγμές αργότερα με μακρινό σουτ του Ντε Πρεβίλ, όμως εκείνη που πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα ήταν η Παρί. Φάση διαρκείας στο 43’, με τον Λούκας να αφήσει στον Ιμπραΐμοβιτς, που με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-1. Σαν να μην έφτανε αυτό για την Ρεμς, ο Καβάνι μετά από ωραία ασίστ του Σουηδού έκανε και το 3-1 στο 1’ των καθυστερήσεων. Τα άσχημα ήρθαν με τον τραυματισμό του Ντι Μαρία, που αποχώρησε από το ματς στο 40’

Οι παίκτες του Μπλαν δεν είχαν καμία διάθεση να κάνουν ντέρμπι το παιχνίδι, με τους Ιμπραΐμοβιτς και Μαουιντί να χάνουν καλές ευκαιρίες με το ξεκίνημα της επανάληψης, πριν ο πρώτος κάνει το 4-1 μετά από σέντρα του Φαν Ντερ Βιλ στο 68’. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ακόμη χειρότερα για τους φιλοξενούμενους αν δεν υπήρχε ο Καρασό, που έκανε μεγάλες αποκρούσεις στις προσπάθειες των Φαν Ντερ Βιλ και Καβάνι, για να μείνει το 4-1 μέχρι το τέλος.