Κολωνία - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1

Η Κολωνία έσβησε 68 κεράκια και πήρε μεγάλη νίκη με 3-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Η Κολωνία γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 68α γενέθλιά της, καθώς έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε με 3-1 της Άιντραχτ, που παραμένει για τα καλά στη μάχη της παραμονής. Ο Άρμιν Φε συμπλήρωσε 300 ματς στους πάγκους της Bundesliga και όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους Αετούς. Στο 22’ ο Χορν έκανε μεγάλη απόκρουση στην κεφαλιά του Χούζτι, όμως το γκολ δεν άργησε να έρθει για την Άιντραχτ.

Στο 24’ μετά από λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Χούζτι έβγαλε τη σέντρα και ο Μάιερ στην κίνηση έκανε το 0-1! Η χαρά των φιλοξενούμενων, όμως, δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 29’ μετά από λάθος του Φαμπιάν, ο Μοντέστ άφησε στον Γκέμπχαρτ και εκείνος δεν αστόχησε στο τετ α τετ για το 1-1, που έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, αρχικά ο ρυθμός δεν ήταν καλός, όμως ανέβηκε στη συνέχεια, με τους τράγους να κάνουν την ανατροπή στο 57’. Ο Μλαντένοβιτς έβγαλε τη σέντρα και ο Χάιντς με κεφαλιά γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο το νέο του συμβόλαιο, κάνοντας το 2-1! Κάπου εκεί, οι παίκτες του Φε έσβησαν τις μηχανές, φοβήθηκαν πολύ το ματς και οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Στο 72’ ο Μοντέστ έκανε το 3-1, με τον Χραντέτσκι να σώζει την Άιντραχτ από περισσότερα γκολ τίποτα να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.