Αρης: Πέρασε και από τους Αμπελόκηπους

Ο Άρης παρά την απραξία των δύο εβδομάδων και τις δολιοφθορές στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου από αγνώστους το βράδυ της Παρασκευής (12/2), κέρδισε με 3-0 τον Ηρακλή Αμπελοκήπων.

Άνετο πέρασμα έκανε ο Άρης από την Δυτική Θεσσαλονίκη κερδίζοντας τον Ηρακλή Αμπελοκήπων με 3-0. Οι «κίτρινοι» που έφτασαν τους 52 βαθμούς και πολύ δύσκολα να χάσουν την άνοδο στην Β' εθνική, έπαιξαν σ' ένα γήπεδο που λίγες ώρες πριν την σέντρα έγιναν καταστροφές στον αγωνιστικό χώρο από αγνώστους. Ο Άρης κατάφερε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλλει τον ρυθμό του και μάλιστα να προηγηθεί μόλις στο 5΄με τον Ιντζίδη. Μετά από σέντρα του Τάτου, ο κεντρικός αμυντικός του Άρη σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Ο Άρης πολύ γρήγορα διπλασίασε τα τέρματα του στο 12΄, όταν ο Κυβελίδης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζιάκα, έγραψε το 0-2. Μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τους φιλοξενούμενους ν' απειλούν μόνο με σουτ, Γεωργιάδη (18΄) και Τάτου (20΄)έξω από την μεγάλη περιοχή του Ζιάκα

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. H πρώτη αξιόλογη ευκαιρία χάθηκε στο 65' με το σουτ του Σαμαρά. Στο 71ο λεπτό ο Άρης πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Καλογέρη, ο οποίος πάνω στη γραμμή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από προσπάθεια και σουτ του Κυβελίδη που σταμάτησε στο δοκάρι του Ζιάκα.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Ν. Παπανώτας): Ζιάκας, Βόδδου, Παπαδόπουλος, Κραγίόπουλος, Παναγιωτίδης, Παπαδημητρίου, Λιόνης, Σάρρος (75΄Σάρρος), Χιονίδης (43΄Ζιγκερίδης), Σαμπιασβίλι, Μαυρίδης

ΑΡΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Σιδεράκης, Γεωργιάδης (71΄Βουτσιάς), Ιντζίδης, Σαμαράς, Τσουμάνης, Ρόβας (60΄Καλογέρης), Τάτος, Πόι, Ντούνης, Κόκε (73΄Ν΄Λουντούλου), Κυβελίδης