Ρόμα - Σαμπντόρια 2-1

Γιώργος Κοντογεώργης

Η Ρόμα δημιούργησε πολλές ευκαιρίες κόντρα στην Σαμπντόρια την οποία νίκησε 2-1 στο Olimpico και επέστρεψε δυνατά στο κόλπο για το Champions League.

Με τις Φιορεντίνα, Ιντερ, Μίλαν να έχουν κάνει ισοπαλίες αυτή την αγωνιστική, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, αν και τα χρειάστηκε στο φινάλε, πέτυχε δίκαιη νίκη σε βάρος των Μπλουτσερκιάτι και πλέον βρίσκεται στο -2 από την 3η θέση της Serie A και τα προκριματικά της κορυφαίας διοργάνωσης. Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Τζαλορόσι πέτυχε Ντιέγο Περότι, δοκάρι στο 93' είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Το πρώτο κομμάτι του ματς ήταν σκέτη κατηφόρα. Στο 8' η κεφαλιά του Πιάνιτς μετά τη σέντρα του Φλορέντσι πέρασε άουτ και στο 11' ο Ρούντιγκερ με γυριστό μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο. Στο 16' εμφανίστηκε η Σαμπ με τον Μουριέλ να φεύγει στην κόντρα και να σουτάρει άουτ με το αριστερό, για να κάνει νέα κεφαλιά ο Πιάνιτς στο 18' ύστερα από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Περότι. Η πίεση στους φιλοξενούμενους ήταν όλο και μεγαλύτερη και αφού στο 20' ο Ελ Σαραουί σούταρε ψηλά από το πέναλτι μετά τον συνδυασμό των Πιάνιτς-Σαλάχ, στο 22' ο Φλορέντσι μόνος μετά τη σέντρα του Μαϊκόν δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα από κοντά. Στη συνέχεια η ομάδα του Βιντσέντζο Μοντέλα κατάφερε να περιορίσει τις επιθέσεις της Ρόμα και φάνηκε ότι θα πήγαινε στα αποδυτήρια αλώβητη, όμως αυτό δεν συνέβη. Στο 45' μετά το σουτ του Ελ Σαραουί η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος και ο Φλορέντσι με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Οπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο. Με γκολ για την Ρόμα. Ο Ελ Σαραουί τσίμπησε ωραία και ο Περότι από το ύψος της περιοχής με εντυπωσιακό βολέ βρήκε τη γωνία του Βιβιάνο για το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα λίγο έλειψε η γηπεδούχοι να στήσουν πάρτι, όμως το σουτ του Πιάνιτς πέρασε μόλις έξω και η Σαμπντόρια μπήκε στο ματς τέσσερα λεπτά αργότερα όταν το σουτ του Φερνάντο βρήκε στον Πιάνιτς και πήγε στα δίχτυα του Σέζνι που δεν μπόρεσε να αντιδράσει (2-1). Η Ρόμα έγινε στη συνέχεια πιο συντηρητική με στόχο να κρατήσει την τρίτη σερί νίκη, την οποία δεν μπόρεσε να κλειδώσει στο 73' μετά το σουτ του Φαραώ που πέρασε άουτ. Αυτή που έχασε τις τελευταίες ευκαιρίες όμως ήταν η Σαμπντόρια. Στο 87' ο Κασάνο βγήκε φάτσα με τον Σέζνι, όμως ο Πολωνός πορτιέρε κράτησε το 2-1 όπως έκανε και στο 92' στο σουτ του Ντοντό, ενώ στο 93' η κεφαλιά του Κασάνι μετά τη σέντρα του Ντοντό πήγε το οριζόντιο δοκάρι για να αποφύγουν οι Ρωμαίοι το έμφραγμα.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (6/2)

Μπολόνια-Φιορεντίνα 1-1 (63' Τζακερίνι-59' Μπερναρντέσκι)
Τζένοα-Λάτσιο 0-0
Κυριακή (7/2)
Βερόνα-Ιντερ 3-3 (13' Ελάντερ, 16' Πιζάνο, 57' Ιονίτα-8' Μουρίγιο, 61' Ικάρντι, 78' Πέρισιτς)
Μίλαν-Ουντινέζε 1-1 (48' Νιανγκ-17' Αρμέρο)
Φροζινόνε-Γιουβέντους 0-2 (73' Κουαδράδο, 91' Ντιμπάλα)
Νάπολι-Κάρπι 1-0 (69' πεν. Ιγουαΐν)
Σασουόλο-Παλέρμο 2-2 (45' Ντεφρέλ, 50' Μισιρόλι-30' Βάσκες, 53' Τζούρτζεβιτς)
Τορίνο-Κιέβο 1-2 (19' Μπενάσι-34' αυτ. Πέρες, 72' πεν. Μπίρσα)
Αταλάντα-Εμπολι 0-0
Ρόμα-Σαμπντόρια 2-1 (45' Φλορέντσι, 50' Περότι-57' αυτ. Πιάνιτς)