Τζένοα - Λάτσιο 0-0

Παναγιώτης Παλλαντζάς

Τζένοα και Λάτσιο έδωσαν συνέχεια στη... μιζέρια τους με το 0-0 στο Luigi Ferraris.

Οι Ροσομπλού ήθελαν το τρίποντο για να αποκτήσουν καλύτερη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη ενώ οι Λατσιάλι για να πλησιάσουν στις θέσεις της Ευρώπης. Φάσεις έκαναν και οι δύο αλλά το... όπου φτωχός κι η μοίρα του ταιριάζει για όσα έγιναν στη Γένοβα καθώς η ισοπαλία μοιάζει σαν ήττα για αμφότερες...

Η Λάτσιο θα μπορούσε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα με το σουτ του Κατάλντι από το ύψος της περιοχής αλλά ο Περίν απέκρουσε στη γωνία του. Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό, με τους Ρωμαίους να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο στο γκολ στο 18' με την κεφαλιά του Μάουρι στο οριζόντιο δοκάρι μετά την εκτέλεση κόρνερ. Οι Λατσιάλι είχαν τον έλεγχο και έπαιζαν στο μισό γήπεδο την Τζένοα, η οποία επιβεβαίωνε σε ακόμη ένα ματς τα προβλήματα της σε ό,τι αφορά τη δημιουργία παιχνιδιού. Παρ' όλα αυτά, κατάφεραν να γίνουν και οι γηπεδούχοι απειλητικοί στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 39', όταν ο Τσέρτσι έκανε επικίνδυνο γύρισμα από αριστερά και ο Κονκό, αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε, κατάφερε να την απομακρύνει πριν περάσει την γραμμή.

Στην επανάληψη η Λάτσιο διατηρούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά σταδιακά η Τζένοα επιχείρησε να βγει μπροστά και στο 63' είχε την καλύτερη της φάση με την κεφαλιά του Μουνιός, μετά το φάουλ του Σούσο, που απέκρουσε ο Μαρκέτι. Λίγα λεπτά μετά (69') ο Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι πέρασε στο ματς τον Ταχτσίδη αντί του Τσέρτσι και στο 76' ο Ελληνας μέσος βρέθηκε απέναντι από τον Μαρκέτι, ο οποίος όμως αντέδρασε σωστά. Το ματς ήταν ανοιχτό καθώς και οι δύο ομάδες έψαχναν το γκολ της νίκης αλλά δεν το βρήκε καμία, παίρνοντας από ένα βαθμό που δεν κάνει καμία διαφορά...