Ανζέ - Λιόν 0-3

Μετά τη νίκη επί της Μπορντό, η Λιόν πήρε εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο από την Ανζέ, της οποίας επικράτησε με 0-3.

Σε καλή κατάσταση δείχνουν τελευταία οι Λιονέ, που τα δίνουν όλα στο πρωτάθλημα για την 3η θέση της Ligue1 που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. Υστερα από το 3-0 της προηγούμενης αγωνιστικής σε βάρος της Μπορντό, επικράτησε με το ίδιο σκορ εκτός έδρας της εκπληκτικής φέτος, Ανζέ, παίρνοντας έτσι την εκδίκησή της για την ήττα στον αγώνα του πρώτου γύρου (0-2). Η Λιόν πήρε το προβάδισμα στο 13' με τον δεξιό μπακ, Ζαλέ, να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό γκολ και τρία λεπτά αργότερα το έργο της έγινε πολύ πιο εύκολο αφού ο Μανγκανί είδε απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Τολισό. Οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν την υπόθεση τρεις βαθμοί στο ξεκίνημα της επανάληψης και το 47' όταν ο Γκεζάλ ύστερα από ασίστ του κορυφαίου του αγώνα, Ζαλέ, εκτέλεσε τον Λετελιέ για το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο 81' ο Τολισό μετά την εξαιρετική προσπάθεια του Ματιέ Βαλμπουενά.