Νάπολι - Εμπολι 5-1

Λίγες ώρες μετά την τεσσάρα της Γιουβέντους η Νάπολι απάντησε με πεντάρα στην Εμπολι (5-1) και επέστρεψε στην κορυφή της Serie A. Γκέλα η Φιορεντίνα.

Τρένο η Γιούβε, τρένο και οι Παρτενοπέι που έφτασαν τις 6 σερί νίκες στο Campionato και δείχνουν με κάθε τρόπο ότι θα πάνε τη μάχη για το Scudetto όσο πιο μακριά γίγεται. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι για δεύτερο διαδοχικό εντός έδρας ματς νίκησε με ανατροπή και είχε ξανά σκόρερ τον Γκονσάλο Ιγουαΐν που έφτασε τα 22 γκολ σε 22 ματς. Στα 10 βρίσκεται πλέον ο Ινσίνιε, ενώ δύο έβαλε ο Χοσέ Καγιεχόν. Τα άσχημα νέα είναι ότι συμπλήρωσαν κάρτες Αλαν και Χισάι και δεν παίζουν στον αγώνα με την Λάτσιο το βράδυ της Τετάρτης (03/02).

Ο Ιγουαΐν είχε την πρώτη καλή στιγμή του ματς αναγκάζοντας τον Σκορούπσκι σε δύσκολη επέμβαση και το βολέ του Ινσίνιε πέρασε λίγο έξω από το παραθυράκι του Πολωνού keeper. Ο Πιπίτα και Χάμσικ δοκίμαζαν τα πόδια τους σε κάθε ευκαιρία όμως η Εμπολι ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα. Στο 28' ο Παρέδες εκτέλεσε φάουλ από τα 25 μέτρα, η μπάλα βρήκε στον Καγιεχόν και ξεγέλασε τον Ρέινα για το 0-1. Οι Ναπολιτάνοι δεν επηρεάστηκαν και η ένταση και η ενέργεια που έβγαζαν τους έδωσε τη δυνατότητα να γυρίσουν το ματς άμεσα. Στο 33' ο Ινσίνιε έκανε σέντρα πάρε-βάλε για το κεφάλι του Ιγουαΐν ο οποίος βρήκε εύκολα τη γωνία για το 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ινσίνιε έκανε μόνο δική του τη δόξα με το 10ο γκολ του στη φετινή Serie A με εκπληκτικό φάουλ στο οποίο δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ο Σκορούπσκι (2-1).

Στο 51' ο Καμπορέζε σημάδεψε το ντεμπούτο του με την Νάπολι με αυτογκόλ ύστερα από το γύρισμα του Καγιεχόν από δεξιά για το 3-1. Ο ίδιος προσπάθησε να μειώσει για την Εμπολι στο 68' αλλά η κεφαλιά του ύστερα από εκτέλεση κόρνερ πέρασε άουτ για ακολουθήσουν ακόμα δύο... όμοια γκολ για τους Βεζουβιάνι στο φινάλε. Ο Μέρτενς έφυγε από αριστερά στο 83' και το 88' και έβγαλε σέντρες στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Χοσέ Καγιεχόν σε ρόλο killer τελείωσε πειστικά και τις δύο φάσεις.

Στη Ρώμη, με αντίπαλο τη Λάτσιο, δοκιμάζεται την Τετάρτη η Νάπολι. Στο 1.90 στη Vistabet το διπλό των πρωτοπόρων.

Πολλές φάσεις, κανένα γκολ στο Marassi
Σε ένα ματς που είχε φάσεις, Τζένοα και Φιορεντίνα αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο Marassi, με τους Βιόλα να παραμένουν μεν αήτητοι από το 2009 από τους Ροσομπλού όμως να χάνουν έδαφος στη μάχη που δίνουν για την 3η θέση. Ο Αστόρι λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκολ και ο Μπουρντίσο έκοψε πάνω στη γραμμή το τσίμπημα του Μπαμπακάρ. Για τους γηπεδούχους απείλησε στη συνέχεια ο πρώτος σκόρερ, Λεονάρντο Παβολέτι και ο keeper των φιλοξενούμενων, Ταταρουσάνου, έκανε δύσκολη επέμβαση σε προσπάθεια του Λασάλτ.

Στην επανάληψη η Τζένοα γέμισε την περιοχή της Φιορεντίνα με πολλά κόρνερ, το σουτ του Σούσο πήγε στο δοκάρι και ο Ταταρουσάνου σταμάτησε ξανά τον Παβολέτι. Για τους Βιόλα μεγάλη ευκαιρία είχε ο Μπαμπακάρ, με τις δύο ομάδες να μην κλείνονται και να ψάχνουν τη νίκη με τους Τζεμαϊλί και Μπαμπακάρ να μην βρίσκουν στόχο. Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο τεχνικός των Τοσκανών, Πάουλο Σόουζα, αποβλήθηκε γιατί στη βιασύνη του να γυρίσει την μπάλα πίσω, την σταμάτησε πριν βγει ολόκληρη από το τερέν. Στην τελευταία φάση ο Περίν σταμάτησε το φάουλ του Μάρκο Αλόνσο.

Η Μπολόνια πετάει, η Σαμπντόρια...
Στο Renato Dall' Ara η Μπολόνια υποδέχθηκε την Σαμπντόρια με στόχο να τη νικήσει για πρώτη φορά μετά το 2009 και το έδειξε από την αρχή αφού μπήκε στο ματς αφηνιασμένη! Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι είχε δοκάτι στο 7' σε κεφαλιά του Ντέστρο και στο 12' άνοιξε το σκορ με τον Μουνιέ μετά το γύρισμα του Ντονσά (1-0). Εχοντας πλέον και την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Ροσομπλού συνέχισαν το ίδιο επιθετικά και στο 24' ο Ντονσά εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ρανόκια και με ωραίο σουτ νίκησε τον Βιβιάνο για το 2-0! Η Μπολόνια ήταν καλύτερη σε όλο το πρώτο 45λεπτο, είχε μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 47' με τον Ντέστρο (απέκρουσε ο Βιβιάνο) και στη συνέχεια... σταμάτησε.

Η Σαμπντόρια μείωσε σε 2-1 στο 54' με ωραίο γκολ του Μουριέλ, που απέφυγε τον Γκασταλντέλο και τελείωσε όπως έπρεπε την φάση, απείλησε με άμεση ισοφάριση αλλά ο Μιράντε απέκρουσε το σουτ του Μουριέλ και στο 80' έφτασε τελικά στο 2-2 με την διπλή προσπάθεια του Κορέα μετά την σέντρα του Ντοντό. Η ομάδα του Βιτσέντσο Μοντέλα ήταν κοντά στο να πάρει τον βαθμό αλλά τελικά δεν... Η Μπολόνια, που συνολικά ήταν καλύτερη, πίεσε ως το τέλος και στο 87' πήρε πέναλτι για χέρι του Αλβαρες σε κεφαλιά του Ντέστρο, ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεση και έδωσε στην ομάδα του το τρίποντο (3-2).

Ε«Χ»ασε ευκαιρία η Λάτσιο...
Στο Dacia Arena του Ούντινε οι γηπεδούχοι ήθελαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις μετά την συντριβή (4-1) στο Παλέρμο, απέναντι σε μια Λάτσιο που στόχευε στο να δώσει συνέχεια στη νίκη (4-1) επί της Κιέβο. Τελικά δεν έγινε τίποτα από τα δύο, αν και το τελικό 0-0 μάλλον αφήνει ικανοποιημένη την Ουντινέζε. Και την αφήνει ικανοποιημένη επειδή από το 42' έπαιζε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Ντανίλο για φάουλ στον Τζόρτζεβιτς, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας... Οι Λατσιάλι του Στέφανο Πιόλι είχαν όλο το δεύτερο 45λεπτο στη διάθεση τους για να πάρουν το τρίποντο απέναντι σε μια ομάδα με παίκτη λιγότερο αλλά δεν τα κατάφερε καθώς οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο για να ανταποκριθούν. Αυτόν που δεν βρήκαν οι Ρωμαίοι, οι οποίοι στο 85' έχασαν και τον Μάτρι με κόκκινη κάρτα λόγω διαμαρτυριών...

Κολλημένη η Τορίνο...
Μετά την ήττα από την Φιορεντίνα, το εντός έδρας ματς με την Βερόνα έμοιαζε και ήταν ό,τι καλύτερο για την Τορίνο προκειμένου να επιστρέψει στις νίκες και να βελτιώσει ψυχολογία και βαθμολογία. Τελικά δεν τα κατάφερε, μένοντας στο 0-0 και επιβεβαιώνοντας ότι έχει διάφορα θέματα ως ομάδα... Η Γκρανάτα ήταν καλύτερη από την Ελλάς και είχε κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρει στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να εκμεταλλευτεί καμία. Το ίδιο έγινε και στην επανάληψη, για να φτάσουμε στο 92', όταν όλοι στο Olimpico πίστεψαν ότι ο Μαρτίνες θα τους λύτρωνε. Αυτός, όμως, κατάφερε να στείλει την μπάλα στο δοκάρι προ κενής εστίας, σφραγίζοντας την γκέλα της ομάδας του...