Χετάφε – Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-1

Γιώργος Καραμάνος

Μπιλμπάο και Μάλαγα πέρασαν νικηφόρα από Χετάφε και Εϊμπάρ αντίστοιχα, με τους Βάσκους να μπαίνουν σε ευρωπαϊκή τροχιά.

Μπορεί την προηγούμενη αγωνιστική να τσαλάκωσε στο «Καμπ Νόου» την εξαιρετική εκτός έδρας εικόνα της, αλλά στην έδρα της Χετάφε η Μπιλμπάο έσπευσε να την αποκαταστήσει. Με εξαίρεση εκείνο το ματς με τη Μπαρτσελόνα, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε που έχει την κορυφαία άμυνα μακριά από δικό της γήπεδο, έχει δεχτεί μόλις τρία τέρματα. Αυτό σημαίνει ότι δεν έφαγε γκολ ούτε στη Χετάφε, απ' όπου πέρασε με 1-0. Σκόρερ με κεφαλιά ο Ινιέακι Γουίλιαμς που έφτασε τα οκτώ στην La Liga και οδήγησε την ομάδα του στις θέσεις του Europa League. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Χουάν Κάλα για τους γηπεδούχους.

Ανεβαίνει η Μάλαγα
Για να βρεθεί βέβαια στην εξάδα η Αθλέτικ, έπρεπε να ηττηθεί η Εϊμπάρ. Και γι' αυτό φρόντισε η Μάλαγα που πέρασε από το «Ιπουρούα» με 2-1. Γενικότερα ήταν ένα πολύ περίεργο παιχνίδι με όλα τα γκολ να μπαίνουν στις καθυστερήσεις Σε εκείνες πριν το ημίχρονο ο Χουάνπι με τακουνάκι έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 91' ο Σάντα Κρους έκανε το 2-0. Στο 94' μείωσε ο εκπληκτικός Μπόρχα Μπαστόν με το 15ο του φετινό στο πρωτάθλημα, αλλά ήταν πλέον αργά. Ετσι η Μάλαγα απομακρύνθηκε για τα καλά στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη και αρχίζει να κρυφοκοιτάζει την Ευρώπη.