Αταλάντα - Σασουόλο 1-1

Παναγιώτης Παλλαντζάς

Στο τελευταίο του ματς με την Αταλάντα ο Χερμάν Ντένις σκόραρε και έδωσε στην Αταλάντα έστω τον βαθμό κόντρα στη Σασουόλο (1-1).

Η αναμέτρηση του Atleti Azzurri d' Italia είχε μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς οι γηπεδούχοι μετρούσαν έξι ματς χωρίς νίκη και οι φιλοξενούμενοι μόλις ένα βαθμό στα τελευταία τρία. Πάνω από όλα, όμως, ήταν το ματς του Ντένις, ο οποίος αποφάσισε ότι ήρθε η ώρα, μετά από οκτώ χρόνια στην Ιταλία, να επιστρέψει στην Αργεντινή και την Ιντεπεντιέντε. Η Αταλάντα φόρεσε φανέλες αφιερωμένες στον El Tanque και αυτός έκανε το καθήκον του, βρίσκοντας ξανά δίχτυα, χωρίς όμως να καταφέρει να πανηγυρίσει τη νίκη...

Το ματς άρχισε με την Σασουόλο να σκοράρει στο 6' με τον Μπεράρντι αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ και στο 23' η Αταλάντα έχασε λόγω τραυματισμού τον Τολόι, με τον Εντι Ρέγια να ρίχνει στο ματς τον Ντιαμάντι. Λίγα λεπτά μετά, στο 27', ο Μανιανέλι βρήκε ωραία τον Βρσάλικο, αυτός γύρισε όπως έπρεπε και ο Μπεράρντι έκανε εύκολα το 0-1. Η χαρά των Νεροβέρντι δεν κράτησε πολύ, όμως, καθώς στο 30' ο διαιτητής αποφάσισε να δώσει πέναλτι σε μια φάση με τους Αντέι-Κονσίλι-Κούρτιτς, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων... Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντένις, ο Κονσίλι απέκρουσε αλλά ο Αργεντίνος στην επαναφορά έκανε το 1-1 με το 56ο του γκολ για λογαριασμό της Αταλάντα και το πανηγύρισε έξαλλα.

Στην επανάληψη η Σασουόλο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά δεν είχε φάσεις, με τους Μπεργκαμάσκι από την άλλη πλευρά να απειλούν στο 59' με το σουτ του Τσιγκαρίνι, το οποίο απέκρουσε ο Κονσίλι. Παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες, πάντως, το 1-1 έμεινε ως το τέλος, με την καλύτερη στιγμή του δεύτερου μέρους να έρχεται στο 82', όταν ο Ρέγια έριξε στο ματς τον Μποριέλο αντί του Ντένις, ο οποίος αποθεώθηκε από συμπαίκτες, τιφόζι και αντιπάλους καθώς αποχωρούσε για τελευταία φορά από τον αγωνιστικό χώρο του Atleti Azzurri d' Italia...