Κάρπι - Παλέρμο 1-1

Παναγιώτης Παλλαντζάς

Η Παλέρμο προηγήθηκε, η Κάρπι ισοφάρισε και το τελικό 1-1 στο Alberto Braglia δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο.

Εχοντας οκτώ βαθμούς στις τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις και με την ψυχολογία στα ύψη μετά το 1-1 με την Ιντερ, η νεοφώτιστη Κάρπι ήθελε μόνο τη νίκη υποδεχόμενη την Παλέρμο, η οποία ήθελε να δώσει συνέχεια στο 4-1 επί της Ουντινέζε προκειμένου να ηρεμήσει λίγο με όσα... τρελά γίνονται με τους προπονητές. Οι Σικελοί προηγήθηκαν με τον Τζιλαρντίνο, ο οποίος έφτασε τα 184 γκολ στη Serie A και έπιασε τον Γκαμπριέλ Μπατιστούτα στην 13η θέση των σκόρερ αλλά η Κάρπι απάντησε με τον Μανκόζου και πήρε τουλάχιστον τον βαθμό. Παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού οι νεοφώτιστοι, δεν απομακρύνονται όσο θα ήθελαν οι Ροζανέρι.

Το ματς άρχισε με την Κάρπι να είναι πιο επιθετική αλλά όχι ουσιαστική. Αυτό ήταν χαρακτηριστικό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο 24' άνοιξαν το σκορ με το γκολ του Τζιλαρντίνο, που υποδέχθηκε ωραία με το δεξί και εκτέλεσε με το αριστερό, μετά την πάσα του Χίλεμαρκ (0-1). Δέκα λεπτά μετά μάλιστα, στο 35', η ομάδα του Τζιοβάνι Τεντέσκο θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά ο Κουάισον δεν τελείωσε σωστά την φάση. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1 και στην επανάληψη η Παλέρμο έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων. Στο 72', όμως, ο Μανκόζου πήρε το πέναλτι από τον Γκολντανίγκα και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση για το 1-1. Στα λεπτά που απέμεναν οι δύο ομάδες έψαξαν τη νίκη αλλά καμία δεν τα κατάφερε, με τους φιλοξενούμενους να γίνονται πιο απειλητικοί στο 85', όταν η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από την κεφαλιά του Κριστάντε μετά το κόρνερ του Βάσκες.