Ντόρτμουντ - Ινγκολσταντ 2-0

Με τον Ομπαμιεγιάνγκ να βάζει ακόμα δύο γκολ, η Ντόρτμουντ επικράτησε δύσκολα της Ινγκολσταντ (2-0) και έφυγε στο +10 από την 3η, Χέρτα, μετά το 3-3 των Βερολινέζων στην Βρέμη.

Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Τόμας Τούχελ, η οποία έχει κανεί δική της υπόθεση τη 2η θέση της Bundesliga. Η BvB είχε ξανά σκόρερ τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, που 'χτύπησε' δύο φορές και με αγώνα περισσότερο μείωσε στο -5 από την πρωτοπόρο, Μπάγερν Μονάχου. Τα 20 γκολ έφτασε στο φετινό πρωτάθλημα ο επιθετικός από την Γκαμπόν, 8ος νεότερος που κάνει ντεμπούτο στην κατηγορία έγινε ο 17χρονος (4 μηνών, 12 ημερών) Αμερικανός μέσος, Κρίστιαν Πούλισιτς της Μπορούσια.

Στο 14' ο Λεσκάνο της Ινγκολσταντ είχε καλό σουτ που έβγαλε ο Μπίρκι και δύο λεπτά αργότερα απάντησε με κεφαλιά-άουτ ο Σωκράτης. Στο 30' ο Γκίντερ έκοψε τελευταία στιγμή για την Μπορούσια που είχε διπλή ευκαιρία στο 35' αλλά ο Οζκάν απέκρουσε την προσπάθεια του Ομπαμεγιάνγκ και ο Αντριάν Ράμος δεν μπόρεσε να σκοράρει σε σχεδόν κενή εστία. Ο Γκαμπονέζος είχε στο 43' την τελευταία καλή στιγμή των γηπεδούχων για το πρώτο μέρος αλλά η κεφαλιά του από καλή θέση δεν βρήκε στόχο.

Στην επανάληψη ο Ράμος απείλησε πρώτος με σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Οζκάν μπλόκαρε και στο 65' είδαμε μια από τις φάσεις της χρονιάς. Ο Χούμελς πιέστηκε από τον Λεσκάνο και στην προσπάθειά του να γυρίσει στον Μπίρκι τον κρέμασε από τα 25 μέτρα, όμως ο διαιτητής, Βίνκμαν, ακύρωσε το γκολ για φάουλ του Παραγουανού επιθετικού της Ινγκολσταντ στον Γερμανό στόπερ.

Το σκορ άνοιξε τελικά η Ντόρτμουντ στο 77' όταν ο Λούκας Πίστσεκ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ομπαμεγιάνγκ -ήταν οφσάιντ- έμεινε στον αέρα και με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Στο 86' ο πρώην άσος της Σεντ Ετιέν σφράγισε τη νίκη της Μπορούσια με ωραίο διαγώνιο σουτ με το αριστερό μετά την κάθετη πάσα του Γκονσάλο Κάστρο (2-0). Τα 20 γκολ του Ομπαμεγιάνγκ ύστερα από 19 αγωνιστικές είναι ρεκόρ σκοραρίσματος που είχε τελευταίος ο 'άνθρωπος-γκολ' Γκερντ Μίλερ, το 1976-77.

Εύκολα η Λεβερκούζεν
Ο Τόμας Σάαφ μάλλον έχει πολύ δυσκολότερο έργο από ό,τι πίστευε. Το Αννόβερο είχε μόνο ένα καλό διάστημα στο Λεβερκούζεν και δίκαια γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Μπάγερ, με ασταμάτητο Τσιτσαρίτο να πετυχαίνει άλλα δύο τέρματα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, με τον Κίσλινγκ να έχει δοκάρι στο 12’ και τον Τσαλχάνογλου να απειλεί από μακριά (14’, 26’). Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στην αντεπίθεση και μέχρι το 25’ ήταν ισάξιος αντίπαλος των ασπιρίνων. Ο Σμίντεμπαχ (11’) έχασε την πρώτη ευκαιρία, ο Ούγκο Αλμέιδα (19’) ήταν άστοχος, ενώ ο Πριμπ (22’) δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα μετά το 30’, όμως δυσκολεύτηκαν στην τελική προσπάθεια. Τη λύση έδωσε ο Κίσλινγκ στο 44’, όταν με δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τσαλχάνογλου έκανε το 1-0. Στην επανάληψη οι παίκτες του Σμιντ κυριάρχησαν, με την επίθεση των φιλοξενούμενων να μην είναι το ίδιο καλή. Στο 57’ είχαμε μία από τις φάσεις από της σεζόν, όταν ο Τσαλχάνογλου βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, όμως είδε την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, στο έδαφος και στη συνέχεια στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσίλερ! Τα πάντα τελείωσαν στο 63’, όταν ο διαιτητής Βελτς έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σακάι στον Κίσλινγκ και ο Τσιτσαρίτο από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα επιθετικά στη συνέχεια, όμως και πάλι δεν ήταν αποδοτικοί, με τον Τσιτσαρίτο να κάνει το τελικό 3-0 στο 87’ με υπέροχη ατομική προσπάθεια, για να βρεθεί η Λεβερκούζεν στην 4άδα.

«Απάντηση» από Σάλκε
Η Σάλκε απάντησε με τον καλύτερο τρόπο στις φήμες των τελευταίων ημερών, που ήθελαν τον Μπράιτενραϊτερ να μην απολαμβάνει εμπιστοσύνη εντός της ομάδας. Οι μπλε επιβλήθηκαν εύκολα με 2-0 της Ντάρμσταντ με πρωταγωνιστές τους Μάιερ και Σανέ και παραμένουν μία ανάσα από την 4άδα. Ο ρυθμός δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος, κυρίως λόγω της πολύ κακής επιθετικής λειτουργίας των γηπεδούχων, που δεν κατάφεραν να κάνουν ούτε σουτ εντός εστίας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πλησίασαν στο γκολ στο 25’, όταν μετά το φάουλ του Γκάις η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ματένια. Τελικά, το γκολ για την Σάλκε ήρθε πριν το ημίχρονο, όταν στο 43’ ο Σανέ μετά από ωραία πάσα του Γκορέτσκα, βρέθηκε στην περιοχή, δεν κατάφερε να νικήσει τον Ματένια, όμως η μπάλα κατέληξε στον Μάιερ, που με ψύχραιμη προσπάθεια έκανε το 0-1. Οι παίκτες του Μπράιτενραϊτερ μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 53’ μετά από υπέροχη ασίστ του Μάιερ, ο Σανέ πλάσαρε εύστοχα για το 0-2. Κάπου εκεί όλα έδειξαν να τελειώνουν, με τον Ματένια να κρατάει το 0-2 στις προσπάθειες των Χούντελαρ (65’) και Μάιερ (71’), πριν οι Lilien ξυπνήσουν στο τέλος. Κέμπε (79’) και Βάγκνερ (85’, 86’) έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με τον Χόιμπιεργκ (86’) να χάνει την τελευταία για τη Σάλκε και το 0-2 να παραμένει.

Χ-αλασμένη η Χέρτα, ιστορία ο Πισάρο
Αν και μέχρι το 75' ήταν μπροστά στην Βρέμη με 1-3, η Χέρτα Βερολίνου ουσιαστικά παραχώρησε 3-3 στην Βέρντερ από την οποία δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, σε ένα ματς στο οποίο ο Κλαούντιο Πισάρο έγραψε ιστορία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και χτύπησαν από απόσταση την αντίπαλό τους. Στο 29' ο Βλάντιμιρ Νταρίντα έπιασε τρομερό δεξί εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Βίντβαλ (0-1), ο οποίος στο 41' την είδε ξανά στα δίχτυα του από μακριά καθώς δεν κατάφερε να αποκρούσει την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πλάτενχαντ (0-2).

Στο δεύτερο μέρος και το 67' η Βέρντερ μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του αποτελέσματος, με τον Μπαρτέλς να μπαίνει στην περιοχή και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό μείωσε σε 1-2.  Τέσσερα λεπτά αργότερα η Χέρτα επανέφερε την υπέρ της διαφορά στα δύο γκολ όταν Φαν Ντε Μπεργκ έφυγε από αριστερά και έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ' όλη την άμυνα των γηπεδούχων και ο Σάλομον Καλού δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 1-3 σε κενή εστία. Πρόβλημα είχε όμως η άμυνα των Βερολινέζων στο διάστημα... 75' με 77'. Τόσο χρειάστηκε η ομάδα της Βρέμης για να γυρίσει το ματς και να πάρει έναν βαθμό που φαινόταν ανέλπιστος. Ο Ούτζα ανατράπηκε καθαρά από τον Λούστερνμπεργκερ και ο Πισάρο από τα 11 βήματα έκανε το 2-3 πετυχαίνοντας το Νο180 γκολ του στην Bundesliga που τον έκανε τον 6ο σκόρερ όλων των εποχών. Δύο λεπτά αργότερα ο Περουβιανός legend με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Σαντιάγο Γκαρσία διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Ανίκητος ο Χιτς
Αουγκσμπουργκ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήταν ισόβαθμες πριν την αναμέτρησης τους και παρέμειναν και μετά το τέλος. Υπεύθυνος για αυτό είναι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Μάρβιν Χιτς, ο οποίος με δύο μεγάλες αποκρούσεις κράτησε το 0-0 και έστω τον βαθμό για την ομάδα του. Η Αουγκσμπουργκ, άλλωστε, δεν έκανε πολλά για να αξίζει κάτι περισσότερο... Οι Βαυαροί ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, πίεσαν στο πρώτο 15λεπτο και είχαν στο 20' την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν μετά από ωραίο συνδυασμό ο Μπάιερ βγήκε τετ α τετ αλλά ο Χραντέτσκι απέκρουσε. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 38', με τον Άιγκνερ να σεντράρει από αριστερά αλλά τον Φαμπιάν να μην πιάνει την κεφαλιά όπως ήθελε, για να ολοκληρωθεί έτσι το πρώτο 45λεπτο, το οποίο είχε καλό ρυθμό αλλά λίγες φάσεις.

Στην επανάληψη η Αουγκσμπουργκ επιχείρησε ξανά, όπως και στο πρώτο μέρος, να πιέσει και το έκανε, χάνοντας καλή ευκαιρία στο 57' με τον Μπομπαντίγια, ο οποίος γύρισε ωραία το σώμα του αλλά αστόχησε στο σουτ εντός περιοχής. Τρία λεπτά μετά, η Αιντραχτ έφτασε μια ανάσα από το 0-1 με την κοντινή κεφαλιά του Μάιερ αλλά ο Χιτς έκανε τρομερή επέμβαση και κράτησε το 0-0. Οπως έκανε και στο 85', στο δυνατό σουτ του Χούστι από κοντά που κόντραρε κιόλας, δίνοντας τον βαθμό στην Αουγκσμπουργκ.