Λιλ - Μπορντό 5-1

Η Λιλ διέλυσε με 5-1 την Μπορντό και θα δώσει το παρών στον τελικό του Λιγκ Καπ για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Μεγάλη εμφάνιση από τη Λιλ, που σκόρπισε την Μπορντό και 5-1 και περιμένει μία εκ των Παρί και Τουλούζ στον τελικό του Λιγκ Καπ, όπου προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της. Οι λιλουά εκμεταλλεύτηκαν τα τραγικά λάθη στην άμυνα των Γιρονδίνων και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 7' με τον Μπενζία.

Ο ρυθμός ήταν καλός, όμως τα λάθη πολλά και από τις δύο πλευρές. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 33' με ωραίο τελείωμα του Σαντόμ, όμως πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν πάρει ξανά το προβάδισμα. Στο 41' ο Σανέ πέτυχε απίθανο αυτογκόλ στο 41', ενώ στο 45' ο Σουμαορό έκανε το 3-1! Στην επανάληψη οι λιλουά ήταν καλύτεροι και με πανέμορφο τακουνάκι του Μποτεάκ στο 56' έκαναν το 4-1, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Μπουφάλ, που με υπέροχη λόμπα έκανε το τελικό 5-1 στις καθυστερήσεις!