Σούζα το «αλογάκι»

Ακόμα μία νίκη για την ΑΕΛ, ακολουθεί κατά πόδας η Κέρκυρα, ακάθεκτη η Καλλιθέα. «Ανάσες» για Παναιγιάλειο, Κισσαμικό, ισόπαλοι Ελευσίνα και Αχαρναϊκός.

ΑΕΛ - Ζάκυνθος 2-0

Εύκολο έργο είχε κόντρα στην Ζάκυνθο η ομάδα της ΑΕΛ, που επικράτησε με 2-0 των νησιωτών και παρέμεινε μόνη πρώτη στην βαθμολογία. Οι «βυσσινί», μάλιστα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, αφού έδειξαν τα... δόντια τους από το πρώτο, κιόλας, λεπτό.

Συγκεκριμένα, με το... καλημέρα ο Μπόγιοβιτς βρήκε πολύ όμορφα τον Ουρτάδο, αυτός δοκίμασε το πόδι του και δικαιώθηκε, αφού έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Πολίτη για να ανοίξει το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα. Έχοντας το προβάδισμα, η ΑΕΛ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει σωστή διαχείριση του ματς, πίεσε και κατάφερε πριν την ανάπαυλα να πετύχει και ακόμα ένα τέρμα, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας. Συγκεκριμένα, στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Μπόγιοβιτς από δημιουργός έγινε εκτελεστής και κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, αν και... κατέβασαν ταχύτητα για να κάνουν και οικονομία δυνάμεων, αφού προέρχονταν και από δύο δύσκολες εβδομάδες με τα ματς του Κυπέλλου με τον Αστέρα. Αυτό δεν εμπόδισε τους «βυσσινί» να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και να πάρουν ένα ακόμα τρίποντο, που τους φέρνει λίγο πιο κοντά στην πολυπόθητη επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια.

ΑΕΛ (Ρ. Ντόστανιτς): Ξενοδόχοβ, Μασούρας, Μονιάκης, Βέρτζος, Κομεσίδης, Ουρτάδο, Μπανούσης, Μπουντόπουλος (67' Ροβίθης), Κουτσιανικούλης (75' Κρητικός), Μαρουκάκης, Μπόγιοβιτς (62' Λαμπρόπουλος)

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δ. Νόλης): Πολίτης, Γραικός, Κυριακίδης, Κουρέλλας, Καμπούρης, Ναζίμ Ορφανίδης (85' Ορφανίδης), Ζαϊρί, Κρολ, Μεντούρ (72' Κάρδαρης), Ζέλιος (55' Λέκκας)

Κέρκυρα – Ολυμπιακός Βόλου 3-1

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, η Κέρκυρα επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού Βόλου με πρωταγωνιστή μετά από καιρό τον Ντουαλά.

Πολύ εύκολη επικράτηση για την Κέρκυρα που έκανε ακόμα μία από τις γνωστές της εμφανίσεις στο νησί και χωρίς να δυσκολευτεί έφτασε σε ακόμα ένα τρίποντο. Μόλις στο 15', ο Σουάνης από τα 11 βήματα άνοιξε το σκορ μετά το χέρι που έκανε ο Καρράς και έλυσε τα πόδια των συμπαικτών του. Οι Φαίακες, θα μπορούσαν να φτάσουν και σε κάποιο δεύτερο τέρμα πριν το ημίχρονο, όμως ο Δασκαλάκης ήταν εκεί όποτε χρειαζόταν για τον Ολυμπιακό Βόλου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κλείδωσαν το ματς στο 49', όταν ο Ντουαλά με γκολάρα από πλάγια θέση έκανε το 2-0. Ο Αφρικανός που μετά από πολύ καιρό βρήκε δίχτυα, διαμόρφωσε και το 3-0 για την ομάδα του στο 66' με υποδειγματικό πλασέ. Στο 75' ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να μειώσει, με τον Ντεπέτρις να νικά με διπλή προσπάθεια τον Κουτζαβασίλη και να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Σουάνης, Κρητικός, Παμλίδης (76’ Καμπάνταης), Ντουαλά, Μακρίδης, Ανδρεόπουλος, Βλάχος (64’ Γκόμες), Ιωάννου, Φάμπιο (61’ Ζορμπάς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θωμάς Μακρής): Δασκάλακης, Ντεπέτρις, Αρβανίτης, Γκουγκούδης, Καρράς (76’ Αλαμάνης), Κεσίδης, Κυζιρίδης, Μπουτζίκος, Νάστος, Σκοπελίτης, Τσιάρας.

Καλλιθέα - Αγροτικός Αστέρας 2-0

Την φανταστική της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα, συνεχίζει η ομάδα της Καλλιθέας, που επικράτησε και του Αγροτικού Αστέρα, με σκορ 2-0 και παρέμεινε στην 5η θέση, ενώ όσο συνεχίζει έτσι, μπορεί να πιστεύει και σε ένα... θαύμα.

Οι Αθηναίοι καθάρισαν από νωρίς το παιχνίδι, αφού μόλις στο 16' κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Καθάριου. Την εκτέλεση ανέλαβε ένα λεπτό αργότερα ο Αρναρέλλης, που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Βοσνιάδη από την άσπρη βούλα και να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν να ισοφαρίσουν, όμως, αντ' αυτού, η Καλλιθέα ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε τους χώρους και βρήκε πάλι δίχτυα. Συγκεκριμένα, μετά από σουτ του πίκολο που κόντραρε, ο Σταύρου από κοντά κατάφερε να στείλει και πάλι την μπάλα στα δίχτυα του Αγροτικού «κλειδώνοντας» την νίκη.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λούκας Καραδήμος): Κατσούλης, Λεβέντης, Σταύρου, Πίκολο, Μουκτάρης, Γκίνη, Τεγούσης, Αρναρέλλης, Μπούζας (80' Κατσικογιάννης), Φράγκος (86' Τσίπρας), Σμυρλής (62' Μπέλης)

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκόραν Στεφάνοβιτς): Βοσνιάδης, Καπίας, Τσεμπερίδης, Μρντάκοβιτς (64' Καραντασιάδης), Κνέζεβιτς, Αμαραντίδης, Γιάντσης (69' Βελλίνης), Μακρυδημήτρης, Ντόσης (35' Τοπούζης), Καθάριος, Σκλιοπίδης

Πανελευσινιακός – Αχαρναϊκός 1-1

Ήθελε το τρίποντο, αλλά δεν τα κατάφερε ο Πανελευσινιακός, που είδε τον Αχαρναϊκό να του στερεί το τρίποντο στο 77' (1-1)...

Οι γηπεδούχοι ήθελάν όσο τίποτα ένα τρίποντο κόντρα στον Αχαρναϊκό και το έδειξαν από την αρχή της αναμέτρησης. Μπήκαν πιο δυνατά, ήταν δραστήριοι όμως τους έλειπε το γκολ. Αυτό ήρθε στο 45' όταν ο Γιαννιτσάνης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που που κέρδισε ο Πλαβούκος και έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και αναζήτησαν την ισοφάριση. Τελικά και αφού χάθηκαν μερικές όχι και τόσο μεγάλες ευκαιρίες, ήρθε το 1-1. Στο 77' ο Χριστοφιλέας με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι έμειναν και με δέκα ποδοσφαιριστές στο 89' λόγω αποβολής του Βαλιτζό, όμως το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Βαλιτζό, Ανδρίκος, Τσίγκρος, Παληγεώργος, Κακαράς, Κωνσταντινίδης, Τσολακίδης (65’ Βουρβαχάκης), Βάιτζερ (75’ Μποτωνάκης), Γιαννιτσάνης, Πλαβούκος (89’ Δημόπουλος).

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Παγούδης, Μωυσιάδης (67’ Αποστολόπουλος), Καλογερόπουλος, Μακρίδης (46’ Ματσούκας), Ομπράντοβιτς, Παγώνης, Μαρής, Παβίσεβιτς, Ρεπετσάς, Μουστάκης (76’ Πολίμος), Χριστοφιλέας.

Παναχαϊκή - Παναχαϊκή 0-1

«Απόδραση από την Πάτρα για τον Κισσαμικό, που κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 επί της Παναχαϊκής, με τέρμα στην εκπνοή του αγώνα. Οι Κρητικοί ήθελαν να εκμεταλλευτούν τα πάρα πολλά προβλήματα του αντιπάλου τους, όμως τα βρήκαν σκούρα. Έστω και δύσκολα, όμως, κατάφεραν να πετύχουν τον σκοπό τους.

Ο Κισσαμικός ήταν αυτός που είχε μία ελαφρά υπεροχή, αλλά και τις καλύτερες φάσεις, σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό. Με το ματς να έχει φτάσει στις καθυστερήσεις, όλα έδειχναν «λευκή» ισοπαλία. Όμως ο Σταύρου είχε άλλη άποψη και εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση μετά την προσπάθεια του Σελινιωτάκη, κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει δώρο στον προπονητή του, που σήμερα έχει γενέθλια, το τρίποντο.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Στάθης Σταθόπουλος): Στρέζος, Χούσα, Ι. Λαμπρόπουλος, Ασίγκμπα, Γ. Λαμπρόπουλος, Τρίγκας, Πινδώνης, Ρόκας (61' Παπανικολάου), Χαρτσιάς (80' Μουκίδης), Πέδρο, Μητρόπουλος (86' Σαμπατάκος).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαννίτσης, Σταθάκης, Κουρτεσιώτης, Πότσι (81' Σελινιωτάκης), Ν' Γκουέμ, Τσουβαλτσίδης (60' Λώττας), Μάνιας (74' Ποσίνκοβιτς), Τσικουδάκης, Μάντζης.

Παναιγιάλειος - Πανσσεραϊκός 1-0

Τεράστιας σημασία νίκη πέτυχε η ομάδα του Παναιγιάλειου, που επικράτησε του Πανσερραϊκού με 1-0 στο Αίγιο και πήρε, έτσι, βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Η «Μαύρη Θύελλα» ήθελε το τρίποντο και μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι, κάτι που, μάλιστα, κατάφερε να μετουσιώσει και σε γκολ.

Αρχικά, στο 6ο λεπτό ο Μπουρλάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον παίκτη των γηπεδούχων να βλέπει το δοκάρι να του χαλάει την προσπάθεια.  Ότι δεν πέτυχε αυτός, όμως, ήρθε στο 24' με του Κολόκα, που με δυνατό σουτ κατάφερε να βρει δίχτυα.

Τα «λιοντάρια» έδειξαν να ψάχνουν την αντίδραση, όμως δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να τρομάξουν τους γηπεδούχους, που κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν την επιστροφή τους στις νίκες.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Τσάπαλος, Σανδραβέλης, Ομάρ, Γκοτσούλιας, Κολόκας, Σπίνουλας, Κρισμάρεβιτς, Μπουρλάκης (88' Φωτιάς), Πέρεθ (73' Γκούφας), Ζουνίνιο (65' Λινάρδος), Σκαρτσίλας

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δημητρίου): Ανδρούτσος, Ιωαννίδης, Στεργιανός, Κουκόλης (36' Βοσκόπουλος), Κιόσε, Τσιμίκας (82' Προβατίδης), Ρούτσης, Ολίσε, Μπεριάν, Φουρτάδο, Αγγελούδης (60' Παπαστεργίου)