Ουντινέζε – Γιουβέντους 0-4

Η Γιουβέντους διέλυσε (4-0) την Ουντινέζε στην πρώτη του «Νέου Φρίουλι» και έφτασε τις 10 σερί νίκες. Τραγικό ντεμπούτο Σπαλέτι στη Ρόμα (1-1 με Βερόνα), επιστροφή για Λάτσιο (2-2 με Μπολόνια).

Το «Νέο Φρίουλι» ή «Dacia Arena« κατά τους χορηγούς, είχε φορέσει τα καλά του. Νεόκτιστη, ολοκαίνουργια η έδρα της Ουντινέζε έκοψε την Κυριακή κορδέλα. Μόνο που το να φιλοξενείς τη Γιουβέντους στην τωρινή τρελή της φόρμα δεν είναι ό,τι καλύτερο για τα εγκαίνια του νέου σπιτιού σου. Η «Γηραιά Κυρία» τρέχει χωρίς συμπόνια για τους αντιπάλους και φρόντισε με το 0-4 να κλείσει το σπίτι των Φριουλάνι, πριν καν το ανοίξουν και να φτάσει τις 10 σερί νίκες.

Μπροστάρης για τους Μπιανκονέρι και πάλι ο Ντιμπάλα. Ο νεαρός Αργεντινός βγάζει μάτια και με δύο δικά του γκολ και μία ακόμα ασίστ, έκανε τη διαφορά. Εκείνος ήταν που άνοιξε το σκορ στο 15' με το δεύτερο απ' ευθείας φάουλ του στη σεζόν, ενώ 10 λεπτά αργότερα ευστόχησε σε πέναλτι (σ.σ.: στη φάση αποβλήθηκε ο Ντανίλο), για να φτάσει τα 11 τέρματα στο Καμπιονάτο. Ενδιάμεσα (18') είχε κεράσει με το κεφάλι για το κεφάλι του Κεντίρα, με τον Αλεξ Σάντρο (42') να κλείνει τέλεια το ημίχρονο με όμορφο διαγώνιο ψηλοκρεμαστό πλασέ. Στο 45' ο Ορέστης Καρνέζης έκανε δύο διαδοχικές σπουδαίες επεμβάσεις σε Κεντίρα, Ασαμόα.

Η Vistabet σου προσφέρει τη δυνατότητα να στοιχηματίσεις από κινητό και τάμπλετ στον αγώνα της ημέρας. Αυτόν ανάμεσα στη Mίλαν και τη Φιορεντίνα για τη Serie A.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν λόγο να φορτσάρουν. Ο στόχος είχε επιτευχθεί και με το παραπάνω και έτσι κατέβασαν ταχύτητα. Μόνο ο Καρνέζης εμφανίστηκε ξανά για να νικήσει σε τετ α τετ και τον Μοράτα, ενώ ο Μπουφόν λίγο αργότερα έβγαλε το φάουλ του Λόντι. Ετσι η Γιούβε παρέμεινε στο -2 από την κορυφή και δικαίως θεωρείται και πάλι το μεγάλο φαβορί για το repeat.

«Κάηκε» η Ρόμα
Η Ρόμα έπαιξε με τη φωτιά και στο τέλος «κάηκε» στην επιστροφή του Λουτσιάνο Σπαλέτι στον πάγκο, καθώς δεν κατάφερε να τελειώσει από νωρίς το ματς και έμεινε στο 1-1 με την ουραγό Βερόνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο ματς και κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο. Για όλη τους την κατοχή, όμως, δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες στην εστία του Γκολίνι. Ο Σαλάχ ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης των Ρωμαίων, που κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 41’.

Αρχικά, το σουτ του Τζέκο σταμάτησε στο δοκάρι, όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Ντε Ρόσι με εκπληκτικό τακουνάκι άφησε στον Ναϊνγκολάν, που πλάσαρε εύστοχα για το 1-0! Όλα έδειχναν να έχουν πάρει το δρόμο τους, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ντελ Νέρι μπήκαν αποφασισμένοι, με τον Σέζνι να βγάζει το σουτ του Ιονίτα και στιγμές αργότερα εκείνο του Ρέμπιτς να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Ξαφνικά, οι παίκτες του Σπαλέτι έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και το πλήρωσαν στο 61’. Ο Καστάν ανέτρεψε τον Βζόλεκ εντός περιοχής, ο διαιτητής Μάσα έδωσε το πέναλτι και ο Πατσίνι από την άσπρη βούλα έκανε το 1-1! Οι Ρωμαίοι βγήκαν στην επίθεση στη συνέχεια, όμως το ίδιο πρόβλημα εμφανίστηκε, με τον Τζέκο να χάνει τη μοναδική κλασική ευκαιρία και τίποτα να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

Επέστρεψε με Κλόζε η Λάτσιο
Η Λάτσιο έκανε απίστευτα κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, όταν και βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ από την πολύ ανώτερη Μπολόνια, όμως στην επανάληψη κατάφερε να επιστρέψει στο ματς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίροσλαβ Κλόζε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 2’ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Τζακερίνι έκανε το 1-0! Οι παίκτες του Ντοναντόνι κυριάρχησαν στη συνέχεια και μόλις στο 18’ έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Ωραίος συνδυασμός, ασίστ του Γκασταντέλο και ο Ντέστρο πλάσαρε εύστοχα για το 2-0, με τους λατσιάλι απλά να έχουν σταματήσει, ζητώντας οφσάιντ. Το σκορ, μάλιστα, θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, όμως για καλή τύχη των πρωτευουσιάνων, οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι.

Στην επανάληψη τα πάντα άλλαξαν. Ο Πιόλι έριξε στη μάχη τους Λούλιτς και Κλόζε και εκείνοι άλλαξαν την εικόνα της Λάτσιο. Στο 52’ οι λατσιάλι έφτασαν μία ανάσα από το γκολ, όταν ο Γκασταντέλο παραλίγο να πετύχει ένα απίστευτο αυτογκόλ, με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μιράντε, όμως το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου. Τελικά, η Λάτσιο ξαναμπήκε στο ματς στο 71’. Στιγμές νωρίτερα ο Μασίνα είχε ανατρέψει τον Κλόζε στην περιοχή, με τον διαιτητή Ντι Μπέλο να δίνει το πέναλτι και την κόκκινη στον παίκτη της Μπολόνια. Ο Καντρέβα με εκτέλεση αλα Πανένκα έκανε το 2-1. Στο 76’ ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Κλόζε έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Λούλιτς με υπέροχο σουτ στην κίνηση έκανε το 2-2! Οι παίκτες του Πιόλι πίεσαν στη συνέχεια μέχρι το τέλος, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Οσο ζει, ελπίζει η Κάρπι
Η σταχτοπούτα της Σέριε Α' αρνείται να παραδοθεί στη μοίρα της. Αυτή τη φορά το «θύμα» της ήταν η Σαμπντόρια, την οποία νίκησε με 2-1 και ανέκτησε τις όποιες ελπίδες της για παραμονή. Η Κάρπι προηγήθηκε με την επίμονη προσπάθεια του Λόλο (27'), με τον Κορέα (33') να ισοφαρίζει με διαγώνιο πλασέ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, αλλά ο πορτιέρο της Κάρπι, Μπέλετς έβγαλε τρία δύσκολα και ειδικά μία ενέργεια του Κασάνο. Αντί λοιπόν να βάλει γκολ η Ντόρια, το δέχτηκε με πέναλτι του Μπακόγκου (55'). Οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι το φινάλε, ακόμα και με παίκτη λιγότερο από το 86' (Γκαγλιόλιο) και βρέθηκαν στο -4 από την παραμονή.

Ισορροπία των… εκπλήξεων
Δύο από τις εκπλήξεις της σεζόν αναμετρήθηκαν στο Bentegodi, όπου η Κιέβο υποδέχθηκε την Έμπολι, με τις ομάδες να μένουν στο 1-1. Το ματς ήταν ανοιχτό από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα μόλις στο 7’, όταν ο Παλόσκι έσπασε το οφσάιντ μετά τη σέντρα του Πέπε και έκανε το 1-0. Μακαρόνε και Ινγκλέζε είχαν τις επόμενες καλές στιγμές για Κιέβο και Έμπολι αντίστοιχα, πριν οι φιλοξενούμενοι φτάσουν στην ισοφάριση με το ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 47’ ο Μπισάρι έβγαλε αρχικά το μακρινό σουτ του Ζιελίνσκι, όμως η μπάλα κατέληξε στον Τονέλι, που έκανε το 1-1. Ο Ζιελίνσκι ήταν κίνδυνος-θάνατος για τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.