Τορίνο - Φροζινόνε 4-2

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε επέστρεψε στη Serie A με γκολ και η Τορίνο επανήλθε στις νίκες με το 4-2 επί της Φροζινόνε. Μπελότι (2) και Μπενάσι τα άλλα τρία.

Ο πρόεδρος Ουρμπάνο Κάιρο έπρεπε να κάνει κάτι για να επανέλθει η αισιοδοξία στην Γκρανάτα και το έκανε. Ο δανεισμός, με οψιόν αγοράς, του Ιμόμπιλε ήταν αρκετός για να αλλάξει το κλίμα στο «Ολίμπικο» και μαζί άλλαξαν και τα αποτελέσματα. Μετά από τρεις σερί ήττες, η Τορίνο πήρε το τρίποντο με το 4-2 επί της Φροζινόνε και πανηγύρισε για πρώτη φορά μετά τις 28/11 (2-0 την Μπολόνια) ελπίζοντας σε ανάλογη συνέχεια την Τετάρτη στο εξ αναβολής με την Σασουόλο.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν όπως έπρεπε για την Τορίνο, η οποία θα μπορούσε να προηγηθεί από το 3' αν ο Λεάλι και το δοκάρι δεν σταματούσαν τον Μπαζέλι από κοντά. Λίγα λεπτά μετά, στο 8', ο ρέφερι έδειξε πέναλτι για το κράτημα του Μπερτοντσίνι στον Γκλικ και ο Ιμόμπιλε από τα 11  βήματα έκανε το 1-0 και αποθεώθηκε ξανά μετά από 1,5 χρόνο απουσίας. Η ομάδα του Τζιαμπιέρο Βεντούρα είχε φέρει από νωρίς το παιχνίδι εκεί που ήθελε αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε, με αποτέλεσμα η Φροζινόνε να το παλέψει και να ισοφαρίσει στο 33' με την ωραία κεφαιά του Σαμάρκο μετά την σέντρα του Πάβλοβιτς από αριστερά (1-1).

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβαινε σε άλλα ματς, όμως, η Γκρανάτα δεν πτοήθηκε και αντέδρασε άμεσα: Σέντρα του Μπρούνο Πέρες από δεξιά στο 37', κεφαλιά του Ιμόμπιλε, απόκρουση του Λεάλι και γκολ από τον Μπελότι στην επαναφορά (2-1). Λίγα λεπτά μετά, στο 41', ο πρώην επιθετικός του Παλέρμο πανηγύριζε ξανά αφού με δυνατό σουτ εντός περιοχής έγραψε και το 3-1, μετά την κάθετη του Μαξίμοβιτς. Στην επανάληψη η Φροζινόνε προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, έγινε απειλητική στο 54' με το σουτ του Τόνεφ που απέκρουσε ο Ισάτσο και τελικά μείωσε σε 3-2 στο 74' με το... αυτογκόλ του Αβελάρ μετά την εκτέλεση κόρνερ.

Οπως και μετά το 1-1, όμως, έτσι και τώρα η αντίδραση της Τορίνο ήταν σωστή, κλειδώνοντας το τρίποντο στο 82' με το 4-2 από το πλασέ του Μπενάσι μετά το γύρισμα του Μπελότι, που έγραψε και ασίστ στη στατιστική, από δεξιά.