Ίντερ - Σασουόλο 0-1

Η Σασουόλο έκανε... κηδεία στο «Τζουσέπε Μεάτσα» και επικράτησε 1-0 της Ίντερ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 95', βάζοντας πλέον σε τεράστιο κίνδυνο την πρωτιά των «νερατζούρι» στη βαθμολογία!

Ο Μιράντα έκανε το λάθος που αποδείχθηκε μοιραίο για τους πρωτοπόρους της Serie A, στις καθυστερήσεις, ανατρέποντας τον Ντεφρέλ και ο Μπεράρντι από την άσπρη βούλα, την ώρα που η μπάλα... ζύγιζε πολλά κιλά, δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το 1-0 για τη Σασουόλο έπειτα από ένα καταπληκτικό παιχνίδι!

Οι γηπεδούχοι απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Ικάρντι και Λιάγιτς στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τους ίδιους να μην πιστεύουν στην ατυχία τους έχοντας βρεθεί σε εξαιρετικά πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως το ίδιο συνέβη και με τον Μισιρόλι για τη Σασουόλο, όταν, μπροστά από τον Χαντάνοβιτς είδε τον πορτιέρο της Ίντερ ν' αποκρούει εξ επαφής με το στήθος!

Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Κονσίλι έκανε μια από τις αποκρούσεις της χρονιάς, σε τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Λιάιτς, βγάζοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία με αντίθετο χέρι και το ... σόου των τερματοφυλάκων συνεχίστηκε στην επανάληψη.

Αυτή τη φορά, αρχικά ο Κονσίλι στο 65' κράτησε όρθια την ομάδα του και ο Χαντάνοβιτς στη μεταφορά της μπάλας στην περιοχή του απομάκρυνε σε κόρνερ ένα σουτ προς τη δεξιά του γωνία. Η Ίντερ πίεζε τη Σασουόλο, όπως την πίεζε κι εκείνη ο χρόνος, όμως στο 79' ο Παλάσιο προ κενής εστίας είδε δύο κορμιά να πέφτουν πάνω στη γραμμή για να μην καταλήξει στα δίχτυα το πλασέ του και ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση για να κρατήσει το μηδέν.

Έτσι, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπεράρντι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ντεφρέλ από τον Μιράντα για το 1-0!

Η Νάπολι, με παιχνίδι λιγότερο στη δεύτερη θέση και στο -1, παραμονεύει για να επιστρέψει στο ρετιρέ, ενώ και η Γιουβέντους έχει την ευκαιρία να φτάσει τουλάχιστον στους 38 βαθμούς...