Βιγιαρεάλ - Σπόρτινγκ Χιχόν 2-0 (vids)

Κώστας Ζάλιαρης

Η Βιγιαρεάλ ξαναβρίσκει τον εξαιρετικό της εαυτό, όπως τον παρουσίασε και στο ξεκίνημα της σεζόν και έφτασε στις πέντε διαδοχικές νίκες στις 19η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν, επικρατώντας με σκορ 2-0 της Σπόρτινγκ Χιχόν στο «Μαδριγάλ»!

Η ομάδα του Μαρσελίνο έκανε μια ... μικρή στάση στο ματς του Κυπέλλου απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, όπου και πάλι ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο και έχει «προίκα» τα δύο εκτός έδρας γκολ για τη ρεβάνς της φάσης των «16» παρά το εις βάρος της 3-2 από τους Βάσκους.

Στο πρωτάθλημα, το σερί συνεχίστηκε με... επαγγελματική νίκη επί της Χιχόν, κόντρα στην οποία αρχικά άνοιξε το σκορ ο Μπακάμπου με εύκολο πλασέ από ασίστ του Σολδάδο στο 26ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 ο ίδιος παίκτης με ωραίες προσποιήσεις και διαγώνιο δεξί σουτ...

Βέβαια, όταν αντικαταστάθηκε από τον Λέο Μπαπτιστάο στο 71' έδειξε αρκετά ενοχλημένος, αλλά ήταν αποτέλεσμα του ενθουσιασμού και της «δίψας» για το χατ-τρικ...