Τρίκαλα και το '16

Με το δεξί στην νέα χρονιά τα Τρίκαλα, άντεξαν Παναχαϊκή και Εργοτέλης, μεγάλες νίκες για Ζάκυνθο, Αγροτικό, άλωσε τα Χανιά ο Αχαρναϊκός.

Τρίκαλα – Παναιγιάλειος 4-0

Πάρτι για... καλή χρονιά από τα Τρίκαλα, που μπήκαν με φόρα στο 2016 και επικράτησαν εύκολα του Παναιγιάλειου με 4-0, για να μπουν στο νέο έτος με το δεξί. Όλη η «δουλειά», ήταν μέχρι το 35' και το πρώτο γκολ που άνοιξε τον δρόμο για το τρίποντο.

Αυτός που έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, ήταν ο Παπαπαναγιώτου που με προβολή έβαλε τα Τρίκαλα σε θέση οδηγού, ενώ με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος, ο Στεφάνοβιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Την σκυτάλη πήρε ο Ναβάρο, που μετά την ασίστ του στον Στεφάνοβιτς βρήκε και δίχτυα στο 59', κάνοντας ιδανικό το ντεμπούτο του στην ομάδα των Τρικάλων, βοηθώντας τα μέγιστα στην νίκη της νέας του ομάδας, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Αρσενίεβιτς.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Μαραντάς): Χιώτης, Λαμπάκης, Παπαπαναγιώτου (66’ Κουατέ), Ντόικιτς, Κοντοδήμος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Γκμπαλέ, Ναβάρο (74’ Αρσενίεβιτς), Στεφάνοβιτς (74’ Δουκάκης), Κουσκουνάς.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Μπαλτιμάς, Σανδραβέλης, Ομάρ, Κολόκας, Φωτιάς, Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Πέρεθ (67’ Παπουτσής), Ζουνίνιο (85’ Γκούφας), Σκαρτσίλας (73’ Λινάρδος), Μπουρλάκης.

Αναγέννηση Καρδίτσας – Εργοτέλης 0-0

Την ευκαιρία για ένα εύκολο τρίποντο έχασε η Αναγέννηση, που υποδέχτηκε τον αποδεκατισμένο Εργοτέλλη, αλλά κόλλησε στο μηδέν, με τους Κρητικούς να κρατάνε και με ήρωα τον Αθανασίου να παίρνουν το βαθμό της ισοπαλίας.

Το παιχνίδι δεν είχε φοβερό ρυθμό, με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο, όταν αρχικά οι Κρητικοί και στην συνέχεια οι γηπεδούχοι, είχαν μαζεμένες μερικές πολύ καλές ευκαιρίες. Από το 25' και μετά, όμως, τα πράγματα άλλαξαν, με τον Εργοτέλη να κλείνει τους χώρους και – έστω και δύσκολα – να κρατάει το μηδέν.

Έτσι, παρά την αποβολή του Άλλα, οι Κρητικοί άντεξαν και ο βαθμός είναι... κατόρθωμα, αφού ταξίδεψαν για το ματς μόνο με 15 παίκτες στην αποστολή.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος (85' Κοντός), Υφαντής, Πιτταράς (64' Μαυριάς), Τσούκαλος, Μπιτέλης, Σκαθαρούδης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σταύρος Λαμπράκης): Αθανασίου, Πίτσος, Άλλα, Κυριακόπουλος, Ρέντζας, Φουκαράκης, Κούρτι (88' Α. Καμαρά), Αυγενικού, Γαρεφαλάκης (70' Μπουρσέλης), Κούτρης (85' Γιαλούσης), Μάνος.

Χανιά – Αχαρναϊκός 0-1

Έκλεψε τη νίκη στα Χανιά ο Αχαρναϊκός, που με μία ευκαιρία που κατάφερε να δημιουργήσει πήρε και τη νίκη με 1-0.

Συγκεκριμένα, μόλις στο 18' ο Ματσούκας βρήκε τον Ομπράντοβιτς και αυτός με σουτ άνοιξε το σκορ στην πρώτη ευκαιρία του Αχαρναϊκού. Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και έψαξαν την ισοφάριση, χάνοντας τρεις καλές στιγμές με σουτ των Μασάδο και Ρίκκα να αποκρούονται από τον καταπληκτικό Παγούδη.

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τα Χανιά να απειλούν συνεχώς και να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, έπεσαν απέναντι σε εναν πολύ καλό Παγούδη καθώς και στο 76' στην εκτέλεση φάουλ του Μασάδο ο Έλληνας κίπερ είχε απάντηση κρατώντας το μηδέν!

Οι γηπεδούχοι, έχουν έντονα παράπονα από την διαιτησία, τα οποία εξέφρασαν και μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτης, Χατζηλιάδης, Παγώνης (84' Καμινιώτης), Διαμαντόπουλος, Καρτσαμπάς, Μασάδο, Ρίκκα, Μπουζούκης (67' Ν. Νύκταρης), Σάντερσον (46' Λίτα), Γκέσιος, Δεινόπαπας.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Παγούδης, Μουστάκης (90' Πολίμος), Ρεπετσάς, Παγώνης, Κωστόπουλος, Μαρής, Χριστοφιλέας Καλογερόπουλος, Ματσούκας (46' Εμέκα), Ομπράντοβιτς (70' Σωτηράκος), Παβίσεβιτς.

Αγροτικός Αστέρας – Πανελευσινιακός 2-0

Σχετικά εύκολα ο Αγροτικός Αστέρας ξεπέρασε το εμπόδιο του Πανελευσινιακού, επικρατώντας με 2-0.

Βέβαια, το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε πάρει άλλη τροπή, αν στο 7' το σουτ του Γιαννιτσάνη από πλάγια θέση δεν σταματούσε στο δοκάρι της εστίας του Βοσνιάδη. Ότι δεν έκανε η ομάδα του Πανελευσινιακού στη φάση του 7', το έκανε ο Αγροτικός στο 20' με τον Καπία με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Στο 31' δοκάρι είχαν και οι γηπεδούχοι, με το σουτ του Μρντάκοβιτς να το σταματάει ο Μπαντίκος και το δοκάρι.

Αφεντικό στην αναμέτρηση ήταν ο Αγροτικός και στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στο δεύτερο τέρμα του στο 49'. Σέντρα του Σκλιοπίδη στον Καθάριο ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πανελευσινιακού. Ο Αγροτικός είχε ακόμα μια ευκαιρία στο 52' με τον Νταβίντοφ να σουτάρει άουτ.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκ. Στεφάνοβιτς): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Τσεμπερίδης, Καπίας, Αμαραντίδης, Γιάντσης, Μακρυδημήτρης, Νταβίντοφ (86' Θεοδωρίδης), Καθάριος (72' Σιαμπάνης), Μρντάκοβιτς (72' Τοπούζης), Μπάρμπας.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θ. Δημόπουλος): Μπαντίκος, Τσολακίδης, Κασνέτσης, Ανδρίκος, Τσίγκρος, Δημόπουλος (56' Γκεμίσης), Παληγεώργος, Κακαράς, Ναούμ (46' Κορνελάτος), Γιαννιτσάνης, Πλαβούκος (65' Πούρνος).

Ζάκυνθος – Λαμία 3-0

Με το... δεξί μπήκε η Ζάκυνθος στο 2016 με την ομάδα των Επτανήσων να επικρατούν εντός έδρας της Λαμίας με 3-0.

Οι γηπεδούχοι, ήταν πιο δυνατοί στο πρώτο ημίχρονο και αφού απείλησαν την εστία του Ρίζου με κάποια σουτ, κατάφεραν στο 33' να φτάσουν στο 1-0 με κεφαλιά του Βοσνακίδη. Λίγα λεπτά αργότερα, είχαμε διακοπή στην αναμέτρηση λόγω έντασης που υπήρξε μεταξύ οπαδών και τους ανθρώπους του πάγκου της Λαμίας.

Τελικά το ημίχρονο έληξε με 8λεπτη καθυστέρηση και την Ζάκυνθο να προηγείται με 1-0. Ίδια η εικόνα και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους πιο απειλητικούς να φτάνουν στο 2-0 στο 74', με τον Ζαϊρί να σκοράρει μετά από ωραία ατομική προσπάθεια. Ο Μαροκινός δεν είχε βάλει όμως ακόμα το... κερασάκι στην τούρτα. Αυτό το έκανε στο 86', όταν μετά από ασίστ του Λέκκα που βγήκε στην αντεπίθεση διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Τζανλούκα Κολονέλο): Πολίτης, Κυριακίδης, Κουρέλλας, Καμπούρης (88' Πεχλιβανόπουλος), Βοσνακίδης, Ναζίμ, Ζέλιος, Ορφανίδης (70' Γραικός), Ζαϊρί, Λέκκας, Καραμαλίκης (56' Κρολ)

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Βαζάκας): Ρίζος, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Κοτσώνης, Σιλιγαρδάκης, Τόσκας (75' Νεόφυτος), Καραγιάννης (72' Μίλιεβιτς), Σιατραβάνης, Τζόκιτς (52' Μπαλού), Πίντο.

Ολυμπιακός Βόλου – Παναχαϊκή 2-2

Όρθια στον Βόλο η Παναχαϊκή, που αν και πήγε με αποστολή εκτάκτου ανάγκης, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και να πάρει τον βαθμό από τον Ολυμπιακό των – επίσης – πολλών προβλημάτων.

Όλα έδειχναν πως, παρά τα δικά τους θέματα, οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν ένα εύκολο τρίποντο κόντρα στους Πατρινούς. Και η εξέλιξη του ματς δεν ανέτρεψε τις... προβλέψεις, αφού ο Γκουγκούδης μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα άνοιξε το σκορ για του ς«ερυθρόλευκους», ενώ στο 38' ο Αλαμάνης κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά τους και να δώσει διαφορά ασφαλείας.

Οι Πατρινοί, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Είχαν απάντηση και μάλιστα άμεση, με τον Μητρόπουλο να μειώνει μόλις στο 41', κρατώντας ζωντανή την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να καθαρίσουν το ματς, αλλά δε το έκαναν. Αντιθέτως, χάρισαν τον βαθμό στους φιλοξενούμενους, αφού στο 83' ο Φερνάντες έκανε πέναλτι με χέρι μέσα στην περιοχή,το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πέδρο για το τελικό 2-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θωμάς Μακρής): Δασκαλάκης, Ζέρης, Αρβανίτης, Φερνάντες, Μπουτζίκος, Τσιάρας, Κυζιρίδης (85’ Παναγιώτου), Γκουγκούδης, Σκοπελίτης (68’ Καρράς), Νικολιάς (79’ Κεσίδης), Αλαμάνης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Στάθης Σταθόπουλος): Στρέζος, Χούσα, Ασίγκμπα, Λαμπρόπουλος Ι., Λαμπρόπουλος Γ., Μουκίδης, Τρίγκας, Ρόκας (89’ Βορύλλας), Πέδρο, Μητρόπουλος, Σαμπατάκος (70’ Παπανικολάου).