Ράγιο – Ατλέτικο 1-1

Το γκολ του Σαούλ γλίτωσε έδωσε στην Ατλέτικο την ισοπαλία (1-1) στο Βαγέκας και τη γλίτωσε από περιπέτειες ενόψει της ρεβάνς με τη Ράγιο στο Καλδερόν.

Ο Ντιέγο Σιμεόνε χρησιμοποίησε για πρώτη φορά τους Αουγούστο και Κρανεβίτερ, αλλά τα πράγματα στράβωσαν για τους Μαδριλένους στο 34', όταν ο κεραυνός του Νάτσο έξω από την περιοχή, καρφώθηκε στην αριστερή γωνία του Μογιά. Ο Καράσκο έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 40' για την ισοφάριση, ενώ ο γκολκίπερ των «κολτσονέρος» σταμάτησε την κεφαλιά του Γιορέντε στο 44'.

Στην επανάληψη όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο για την ισοφάριση, όταν ο Βιέτο έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά και σέρβιρε στον αμαρκάριστο στο ύψος του πέναλτι Σαούλ, ο οποίος νίκησε τον Κάρλος για το τελικό 1-1. Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στην προβολή του Καράσκο στο 80', ενώ πρόλαβε τον Βέλγο και στο τετ-α-τετ τρία λεπτά αργότερα.