Σαμπντόρια - Μίλαν 0-2

Χωρίς να... βλέπεται, η Μίλαν επικράτησε εκτός έδρας της Σαμπντόρια (0-2) και βλέπει καθαρά τον τελικό του Coppa Italia.

Αφού οι δύο ομάδες είχαν υποψίες φάσεων, ο Νιανγκ στο 24' είχε την πρώτη πραγματική ευκαιρία όμως μετά το κοντρόλ σούταρε άουτ. Στο 32' απάντησαν οι Γενοβέζοι με την κεφαλιά του Τζουκάνοβιτς από κόρνερ να περνά απ' όλους και στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους ο Αμπιάτι χρειάστηκε να πέσει δύο φορές για να βγάλει τα σουτ των Μουριέλ και Τζουκάνοβιτς. Η Μίλαν άνοιξε το σκορ στην πρώτη φάση της επανάληψης, όταν στο 50' ο Μπάκα έβγαλε τον Νιανγκ μέσα στην περιοχή και ο Γάλλος επιθετικός νίκησε τον Βιβιάνο στο τετ-α-τετ (0-1). Μόλις δύο λεπτά αργότερα η άμυνα των φιλοξενούμενων προσπάθησε να κάνει Χριστουγεννιάτικο δώρο αλλά ο Μουριέλ άργησε και μπλοκαρίστηκε μέσα από την περιοχή. Στο 64' ο Τζουκάνοβιτς έκανε φάουλ στον Κούτσκα, είδε κίτρινη όμως κάτι φάνηκε να λέει στον διαιτητή, Τσέλι, ο οποίος του έδειξε δεύτερη και τον απέβαλε. Στο υπόλοιπο κομμάτι του αγώνα οι Ροσονέρι κατάφεραν να μην δεχθούν φάσεις, μέχρι το 91' όταν το διαγώνιο σουτ του Κασάνο πέρασε μόλις έξω για να διαμορφώσει στο 93' ο Μπάκα το τελικό 0-2 με αριστερό σουτ από κοντά.

Σαμπντόρια (Βιντσέντζο Μοντέλα): Βιβιάνο, Κασάνι, Μοϊσάντερ, Ρετζίνι, Τζουκάνοβιτς, Σοριάνο, Φερνάντο, Καρμπονέρο (68' Μεσμπά), Ιβάν, Μουριέλ (77' Κασάνο), Μπονατσόλι (59' Χριστοδουλόπουλος).

Μίλαν (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς): Αμπιάτι, Μεξές, Ρομανιόλι, Αμπάτε, Ντε Σίλιο, Κούτσκα, Μπερτολάτσι (82' Χοσέ Μάουρι), Μποναβεντούρα (77' Πόλι), Τσέρτσι (71' Χόντα), Νιανγκ, Μπάκα.