Τζένοα - Αλεσαντρία 1-2 (παρ.)

Μετά την Παλέρμο, η Αλεσαντρία απέκλεισε και δεύτερη ομάδα της Serie A από το Coppa Italia μετά το 1-2 στην παράταση σε βάρος της Τζένοα και πέρασε στους «8».

Η Αλεσαντρία είναι πρωτοπόρος στον 1ο όμιλο της Lega Pro, της τρίτης δηλαδή κατηγορίας του ιταλικού ποδοσφαίρου και δεν πέρασε πολύς καιρός από τότε που τράβηξε τα βλέμματα. Για τη φάση των «32» απέκλεισε την Παλέρμο παίζοντας εκτός έδρας (2-3) και τώρα έκανε το ίδιο σε βάρος της Τζένοα με 1-2 αν και χρειάστηκε την παράταση. Στα προημιτελικά της διοργάνωσης η Αλεσαντρία θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Ρόμα-Σπέτσια. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ που άξιζαν στο πρώτο λεπτό της επανάληψης με τον Μάρας να τελειώνει τη φάση στην αντεπίθεση (0-1) και η Τζένοα ισοφάρισε στο 92' με την κεφαλιά του Παβολέτι μετά το φάουλ του Περότι (1-1). Η Αλεσαντρία έπαιζε από το 75' με δέκα παίκτες αφού ο Μανφρίν τραυματίστηκε και οι αλλαγές είχαν ολοκληρωθεί, όμως στο έξτρα 30λετπο ήταν η θριαμβεύτρια. Παρά την πίεση των Ροσομπλού, ο σκόρερ του πρώτου γκολ, Μάρας, έφυγε στην κόντρα στο 114' και έδωσε στον Μποκαλόν που έκανε τη δουλειά στην κενία εστία για το ιστορικό 1-2.