Λας Πάλμας – Μπέτις 1-0

Είχε το όνομα, απέκτησε και τη χάρη. Ο Γουίλιαν χτύπησε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και η Λας Πάλμας πανηγύρισε νίκη (1-0), μετά από έναν και πλέον μήνα επί της Μπέτις.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός πέρασε αλλαγή στο 82' και δέκα λεπτά μετά, έκανε αυτό που δεν μπορούσαν να κάνουν οι συμπαίκτες του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πήρε την ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Βιέρα στο ύψος του πέναλτι με το στήθος, γύρισε προς την εστία και πλάσαρε τον Αντάν, χαρίζοντας όλους τους βαθμούς στη Λας Πάλμας. Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα και όχι άδικα, αφού όχι μόνο το τρίποντο φέρνει την ομάδα των Κανάριων Νήσων (13β.) πιο κοντά στη Ράγιο (14β.), αλλά είναι και το πρώτο της, μετά τις 7 Νοεμβρίου και την νίκη επί της Σοσιεδάδ.