Ρεμς - Νις 1-1

Ο Ντιέγκο με πέναλτι έσωσε στον βαθμό στο τέλος για την Ρεμς, που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Νις.

Τέταρτο ματς χωρίς νίκη για τη Νις, που έμεινε στο 1-1 με την Ρεμς εκτός έδρας. Το ματς, πάντως, ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους νισουά, καθώς μόλις στο 6’ μετά από σέντρα του Μποσκαλί ο Ζερμέν με κεφαλιά έκανε το 0-1. Ο Μπεν Αρφά ήταν και πάλι ο κινητήριος μοχλός για τη Νις, όμως εκείνοι, που έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες στη συνέχεια ήταν οι γηπεδούχοι. Ο Ενγκόγκ (29’, 45’) απείλησε δύο φορές τον Καρντινάλ χωρίς αποτέλεσμα, με το 0-1 να μένει μέχρι το ημίχρονο.

Οι πρόθεση των παικτών του Γκεγκάν, πάντως, είχε γίνει εμφανής. Οι αλλαγές έφεραν αποτέλεσμα και η Ρεμς άρχισε από νωρίς να ασκεί πίεση. Παρότι είχαν την υπεροχή, όμως, δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ στην τελική πάσα, με αποτέλεσμα οι νισουά να κρατάνε το 0-1 με σχετική άνεση. Οι παίκτες του Πιελ, όμως, απογοήτευσαν στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος το πλήρωσαν. Στο 78’ ο Κοζιέλο έκανε χέρι στην περιοχή και ο Ντιέγκο το 1-1 από την άσπρη βούλα. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, έχασαν και σημαντικές ευκαιρίες για την ανατροπή. Η μεγαλύτερη ήρθε στο 83’, όταν ο Μαρσάν έσωσε στην γραμμή την κεφαλιά του Σιμποτό, με την Ρεμς να τελειώνει το ματς με 10 παίκτες, με τον Μαντί να αποβάλλεται στο 3’ των καθυστερήσεων και το 1-1 να παραμένει.