Νάπολι 100%! (vids)

Με το 5-2 επί της Λέγκια η Νάπολι έκανε το 6x6 και έσπασε τα κοντέρ στους ομίλους του Europa League. Πρόκριση για Φενερμπαχτσέ, Μαρσέιγ, Μίντιλαντ, 1η η Λίβερπουλ.

Ο όμιλος του Europa League αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση για τη Νάπολι, η οποία μπορεί να είχε ήδη εξασφαλίσει την 1η θέση αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να ρίξει 5άρα στην Λέγκια (5-2). Το ίδιο, άλλωστε, είχε κάνει και στα ματς με τις Μπριζ (5-0) και Μίντιλαντ (5-0) στο «Σαν Πάολο», το οποίο ήταν σχεδόν άδειο αλλά θα είναι κατάμεστο την Κυριακή με την Ρόμα. Παράλληλα, οι Παρτενοπέι έγιναν η μόνη ομάδα φέτος με 6x6 στους ομίλους, είτε του Europa είτε του Champions League, κάνοντας και ρεκόρ επίτευξης γκολ στον όμιλο (22)!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Νάπολι άνοιξε το σκορ στο 32' με τον Τσάλομπα μετά την ωραία ασίστ του Ελ Καντούρι και στο 39' ο Ινσίνιε με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 2-0. Στην επανάληψη η ομάδα του Σάρι δεν έκοψε ρυθμό και έφτασε στο 3-0 στο 57' με τον Καγιεχόν από κοντά, μετά την ασίστ του Μέρτενς, για να μειώσει στο 62' η Λέγκια με τον Βράνιες (3-1). Τρία λεπτά μετά, στο 65', οι Καγιεχόν-Μέρτενς συνεργάστηκαν ξανά άψογα για να σκοράρει ο Βέλγος αυτή τη φορά (4-1), για να ακολουθήσει στο 71' το δοκάρι του Ισπανού μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια του Μέρτενς. Ο Βέλγος, τελικά, έβαλε και δεύτερο γκολ στο 91' με όμορφο πλασέ εκτός περιοχής (5-1), για να διαμορφωθεί το τελικό 5-2 στο 92' από την κεφαλιά του Πρίγιοβιτς.

«Χ»αλαρά 1η η Λίβερπουλ!

Η Λίβερπουλ είχε εξασφαλίσει την πρόκριση, η Σιόν αναζητούσε τον βαθμό για να βρεθεί στους «32» και δεν τα... χάλασαν! Σε ένα κακό ματς στο Τουρμπιγιόν, η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στους Ελβετούς! Ετσι, οι «κόκκινοι» τερμάτισαν στην κορυφή του 2ου ομίλου, ενώ το δεύτερο εισιτήριο πήραν οι παίκτες του Τολό! Η Λίβερπουλ ήταν πιο ζωηρή στα πρώτα λεπτά και ο 21χρονος, Μπραντ Σμιθ (ντεμπούτο στο βασικό σχήμα) πήρε αρκετές προσπάθειες. Μάλιστα, στο 4' έκανε ωραία σέντρα, αλλά ο Οριζί δεν μπόρεσε να σκοράρει! Αυτή ήταν και η καλύτερη φάση του α' μέρους, αφού κάποια σουτ του Λαλάνα και του Χέντερσον δεν βρήκαν στόχο! Ο Κλοπ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Κουτίνιο, Ρόσιτερ, η Λίβερπουλ είχε το πάνω χέρι, όχι όμως και τον τρόπο να σκοράρει! Ο Οριζί σε δύο περιπτώσεις βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ποτέ δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης!

Με... στυλ η Μαρσέιγ
Η Μαρσέιγ δεν έπρεπε να χάσει, για να πάρει την πρόκριση και τα κατάφερε με... στυλ, καθώς επιβλήθηκε με 4-2 της Σλόβαν Λίμπερετς στην Τσεχία. Οι Μασσαλοί ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 14' με τον Μπατσουάγι. Ο Βέλγος έφτασε ξανά κοντά στο γκολ στιγμές αργότερα, όμως ό,τι δεν κατάφερε εκείνος, το έκανε ο Νκουντού. Πάσα του Μπαραντά, με τον Μπατσουάγι να πέφτει στο έδαφος και τον Νκουντού να πιάνει την άμυνα των γηπεδούχων στον ύπνο. Ήρθε από πίσω, για περάσει και τον Κούμπεκ, πριν κάνει το 0-2 στο 43'. Οι Τσέχοι ήθελαν μόνο νίκη, όμως τα πάντα τελείωσαν στο 48', όταν ο Μπαραντά με υπέροχη λόμπα έκανε το 0-3. Ή τουλάχιστον έτσι φαινόταν. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μέσα σε δύο λεπτά κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Αρχικά, ο Μπάκος έκανε το 1-3 με πέναλτι στο 75', ενώ στο 76' μετά από αδράνεια των Μασσαλών, ο Σούραλ με κεφαλιά μείωσε σε 2-3! Η μεγάλη αντεπίθεση της Σλόβαν, όμως, δεν ήρθε ποτέ, με τον Οκάμπος να κάνει το τελικό 2-4 στις καθυστερήσεις με πανέμορφο τελείωμα.

Πρώτη και καλύτερη η Κρασνοντάρ
Κανένα πρόβλημα για την Κρασνοντάρ, που επιβλήθηκε με 3-0 της Καμπάλα στο Αζερμπαϊτζάν και πέρασε ως πρώτη στους «32». Οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και τα πάντα τελείωσαν από το πρώτο ημίχρονο. Στο 26' ο Σίγκουρντσον έκανε το 0-1, στο 40' ο Περέιρα με μακρινό σουτ το 0-2 και οι γηπεδούχοι πέταξαν λευκή πετσέτα. Οι παίκτες του Κόνονοβ έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους, που ήταν απογοητευμένοι και δεν μπορούσαν να απειλήσουν με αξιώσεις τον Ντικάν, βρίσκοντας χώρους στην αντεπίθεση. Σε μία από αυτές ήρθε και το 0-3, όταν στο 75' ο Βάντερσον από κοντά μετά από ασίστ του Λαμπόερδε έκανε το τελικό 0-3.

Εχασε την πρωτιά η Βιγιαρεάλ!

Η Βιγιαρεάλ έπαιζε στην Τσεχία την πρωτιά, αλλά η Πλζεν είχε... διαφορετική άποψη. Οι Ισπανοί αναδείχθηκαν ισόπαλη 3-3 και σε συνδυασμό με τη νίκη της Ραπίντ επί της Ντιναμό Μινσκ πήρε το... κακό εισιτήριο για τους «32». Ο Κόλαρ με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Πλζεν, ωστόσο οι Ισπανοί αντέδρασαν κι έκαναν την ολική ανατροπή! Ο Μπακαμπου στο 40' και ο Ντος Σάντος στο 62' πέτυχαν το 2-1! Τα προβλήματα στην άμυνα της Βιγιαρεάλ ήταν πολλά, οι αδιάφοροι Τσέχοι το εκμεταλλεύθηκαν και έβαλαν δύσκολα στους φιλοξενούμενους! Ο Κόβαρικ στο 65' και ο Χοράβα στο 90' έσβησαν κάθε όνειρο της Βιγιαρεάλ για πρωτιά. Οι Ισπανοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις με τον Μπρούνο!