Προδόθηκε από το «όπλο» του

Ο Θοδωρής Βασίλης γράφει για την ήττα του Πανιωνίου που προδόθηκε από το δυνατό του όπλο, την χρυσή ευκαιρία που έχασε στην Τούμπα, αλλά και για το επερχόμενο ματς με την ΑΕΚ.

Ο Πανιώνιος ανέβηκε στην Τούμπα γνωρίζοντας ότι έχει να αντιμετωπίσει έναν καλύτερο αντίπαλο στην έδρα του, ο οποίος όμως ακόμα ψάχνεται και δεν έχει βρει το κατάλληλο σχήμα, κάτι που σήμαινε ότι υπήρχαν οι κατάλληλες προϋποθέσεις ώστε οι «κυανέρυθροι» χρησιμοποιώντας το μεγάλο τους όπλο-την καλή αμυντική λειτουργία-να βάλει ακόμα πιο δύσκολα στον Τούντορ.

Παρόλα αυτά ο Πανιώνιος μπήκε ανεξήγητα φοβισμένα στο ματς, δίνοντας την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά να έχει καθολικό ποσοστό κατοχής μπάλας και να χτυπήσει στην αριστερή πλευρά των «κυανέρυθρων» με τον Ροντρίγκες δεχόμενοι γκολ στην πρώτη και μοναδική ευκαιρία που έκαναν οι Θεσσαλονικείς στο πρώτο ημίχρονο

Μετά το 15λεπτο οι παίκτες του Ουζουνίδη ισορρόπησαν, βρήκαν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο έκλεισαν τους χώρους δεν απειλήθηκαν καθόλου και μάλιστα κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην καταλληλότερη στιγμή του αγώνα με την έναρξη της επανάληψης.

Το γκολ αυτό πελάγωσε τον ΠΑΟΚ και ο Πανιώνιος για 15 λεπτά είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Μετά το 70' και για ένα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του την ώρα που οι Νεοσμυρνιώτες έδειχναν σημάδια πανικού και μη σωστής διαχείρισης του 1-1 μην μπορώντας να κρατήσουν την μπάλα και να παγώσουν τον ρυθμό.

Κάπως έτσι ήρθε και το 2-1 εξαιτίας μιας λανθασμένης αμυντικής λειτουργίας της ομάδας, σε ένα σημείο που πλέον το ματς είχε μπει στην τελική ευθεία και με τους επιθετικογενείς παίκτες σε κακή ημέρα δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα.

Η ήττα σαν ήττα δεν στενοχωρεί-άλλωστε δεν είναι ντροπή να χάνεις στην Τούμπα-αλλά ο τρόπος, αφού η ομάδα προδόθηκε από το δυνατό της σημείο που είναι η καλή αμυντική λειτουργία. ΑΝ ήταν λίγο περισσότερο προσεκτικός θα μπορούσε να είχε πάρει βαθμό.

Παρόλα αυτά ο Πανιώνιος σε συνδυασμό και με τα άλλα αποτελέσματα παραμένει στις πρώτες θέσεις και τώρα καλείται με ηρεμία να δουλέψει πάνω στα λάθη του αφού το Σάββατο στη Νέα Σμύρνη έρχεται η ΑΕΚ η οποία τρέχει ένα μίνι σερί τριών νικών κι έχει χτίσει μια καλή ψυχολογία.

Το ευχάριστο για τον Μαρίνο Ουζουνίδη είναι το γεγονός ότι επιστρέφει ο Μπακασέτας ο οποίος ανεβάζει επίπεδο την ομάδα και μπορεί να δώσει σημαντικές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι που όπως είδαμε χθες δεν ήταν και στα καλύτερα του.

ΥΓ. Για την διαιτησία του Βάτσιου εννοείται πως δεν ασχοληθούμε γιατί δεν υπάρχει λόγος. Ανεξάρτητα αν έκανε λάθη δεν έκρινε το ματς, ο ΠΑΟΚ κέρδισε δίκαια. Δεν χρειάζεται να γινόμαστε σαν όλους αυτούς στο ελληνικό ποδόσφαιρο που κοροϊδεύουμε πιπιλώντας την γνωστή καραμέλα της διαιτησίας για τα όποια αγωνιστικά τους χάλια.

ΥΓ1. Για το ματς του Σαββάτου δεν χρειάζεται να ανέβουν οι τόνοι, δεν γίνεται διαγωνισμός για το ποιος κουβαλάει περισσότερο προσφυγιά. Αν ο Πανιώνιος παρουσιάσει το καλό του πρόσωπο μπορεί να πάρει τη νίκη. Το σίγουρο είναι ότι η ΑΕΚ δεν είναι φαβορί.

ΥΓ2. Κάποιοι παίκτες δείχνουν το τελευταίο διάστημα να μην είναι στα καλύτερα τους. Δεν είναι καλό να πάρουν κάποιες ανάσες στον πάγκο ώστε να επανέλθουν ακόμα καλύτεροι.