Σάλκε - Αννόβερο 3-1

Η Σάλκε επιβλήθηκε δίκαια με 3-1 του Αννόβερου και επέστρεψε στις νίκες μετά τπό 5 αγωνιστικές.

Η Σάλκε έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί χωρίς νίκη, καθώς με κορυφαίο τον Μαξ Μάιερ επιβλήθηκε 3-1 του Αννόβερου, για να βρεθεί, έστω και αν αυτό αποδειχθεί προσωρινό, στην 4άδα. Οι παίκτες του Μπράιτενραϊτερ ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όμως αμφότερες οι ομάδες είχαν – μέχρι το 80' – τεράστιο πρόβλημα στη δημιουργία.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία από το ξεκίνημα, όμως σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο είχαμε όλες κι όλες 3 καλές προσπάθειες. Η πρώτη ήρθε στο 27', όταν το σουτ του Μάιερ πέρασε λίγο άουτ, η δεύτερο στο 40' με τον Χούντελαρ και η τελευταία – και κλασική – στο 45' με τον Σανέ. Ο νεαρός επιθετικός βρέθηκε σε εξαιρετική θέση στην περιοχή, όμως δεν τελείωσε καλά τη φάση και ο Τσίλερ έσωσε. Όσο για τους φιλοξενούμενους, δεν κατάφεραν να απειλήσουν ούτε μία φορά με αξιώσεις τον Φέρμαν.

Το γκολ ήρθε για τη Σάλκε με το ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Μαρσέλο ανέτρεψε τον Χούντελαρ στην περιοχή και ο Γκάις από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0 για το πρώτο του γκολ στην Bundesliga με την μπλε φανέλα μετά την επιστροφή του από τιμωρία. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, με την πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να έρχεται στο 62', όταν το σουτ του Κάραμαν εκτός περιοχής πέρασε λίγο άουτ. Τα πάντα έδειξαν να τελειώνουν στο 73', όταν μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Μάιερ από αριστερά, ο Χούντελαρ με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0.

Οι παίκτες του Φρόντσεκ, όμως, βρήκαν την αντίδραση και μετά το δοκάρι του Κάραμαν στο 80' ήρθε το γκολ στο 81'. Εκπληκτική προσπάθεια και σουτ του Σεν Μαξιμέν για το πρώτο γκολ του πιτσιρικά στην Γερμανία και το 2-1! Δευτερόλεπτα, όμως, αργότερα ο Ντι Σάντο έκανε κεφαλιά το 3-1 και τελείωσε τα πάντα με το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Σάλκε.