Μέσα Ουντινέζε, έξω Παλέρμο

Με δύο γκολ του Ντι Νατάλε η Ουντινέζε νίκησε 3-1 την Αταλάντα και πέρασε τους «16» του Coppa Italia, ενώ έξω λόγω Ασεσαντρία έμεινε η Παλέρμο (2-3). Πρόκριση για Βερόνα.

Ο Αντόνιο Ντι Νατάλε σκόραρε δύο φορές και η Ουντινέζε αφού απέκλεισε την Αταλάντα (3-1) θα αντιμετωπίσει την Λάτσιο. Κεντρικό πρόσωπο ήταν ο Στέφανο Κολαντουόνο, τεχνικός των Φριουλιάνι που πέρυσι απολύθηκε από τους Μπεργκαμάσκι. Μόλις στο 4’ άνοιξε το σκορ με τον Ντι Νατάλε να ευστοχεί από τη βούλα μετά το χέρι του Αλμπέρτο Γκράσι (1-0). Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες με τους Πασκουάλε, Ινσούα, Εστιγαρίμπια, ενώ η Αταλάντα απείλησε με Μοναντσέλο και Ντ’ Αλεσάντρο αλλά ο Μέρετ αντέδρασε σωστά και ο Αντρέα Κόντι σούταρε ψηλά. Στην πρώτη φάση της επανάληψης (48’) ο Μοναντσέλο ισοφάρισε μετά τη σέντα του Μπρίβιο (1-1). Ο Εστιγαρίμπια έχασε νέα ευκαιρία, όμως στο 57’ ο Πέριτσα με δυνατή κεφαλιά ύστερα από τη σέντα του Αλί Αντνάν (2-1). Ο μπακ-χαφ από το Ιράκ μετά το γκολ, έδωσε και ασίστ, κάνοντας στο 76’ σέντρα την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ντι Νατάλε για να γράψει το τελικό 3-1.

Αποκλείστηκε από την Αλεσαντρία η Παλέρμο
Ο Φράνκο Βάσκες αποβλήθηκε και η Παλέρμο υπέστη εντός έδρας ήττα-έκπληξη από την Αλεσαντρία (2-3) αποχαιρετώντας το Κύπελλο. Στο 4’ άνοιξε το σκορ και σε αυτό το ματς, όταν ο Μάσιμο Λοβίζο έκανε το 0-1 με πέναλτι που παραχώρησε ο Ρισπόλι. Οι Ροζανέρι είχαν αρκετό χρόνο για να αντιδράσουν, όμως στο το έργο τους έγινε πιο δύσκολο. Στο 22’ ο Βάσκες είδε απευθείας κόκκινη για αγκωνιά στον Σίρι και ένα λεπτό μετά ο Μαρκόνι διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Στο 55’ ο Τραϊκόβσκι έδωσε ελπίδα μειώνοντας σε 1-2, όμως στο 82’ ο Νίκο έκανε το 1-3. Η Αλεσαντρία έμεινε και εκείνη με δέκα μετά την αποβολή του Σάμπαντο και ομάδα του Ντάβιντε Μπαλαρντίνι μείωσε ξανά με τον Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο ο οποίος πέρασε αλλαγή. Παρότι  πίεσαν στο τέλος, το 2-3 παρέμεινε μέχρι το τέλος και οι Rosanero είπαν «αντίο» στη διοργάνωση.

Ντεμπούτο με πρόκριση στην Βερόνα ο Ντελ Νέρι
Ο Τζίτζι Ντελ Νέρι έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της Βερόνα με νίκη 1-0 στις καθυστερήσεις κόντρα στην Πάβια και στον 5ο γύρο του Κυπέλλου Ιταλίας θα παίξει με την Νάπολι. Ο νέος allenatore ήταν μόλις μία μέρα στην ομάδα μετά την απομάκρυση του Αντρέα Μαντορλίνι και μπήκε κατευθείαν για τον αγώνα στο Bentegodi. Ο νεαρός, Λούμπομιρ Τούπτα έκανε επέμβαση σε σουτ του Τόνι, ο οποίος στη συνέχεια είχε νέα ευκαιρία με κεφαλιά. Λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην παράταση, ο Κλαούντιο Βινκ εκμεταλλεύτηκε αμυντικό λάθος και έγραψε το τελικό 1-0.