Μπορντό - Ναντ 2-0

Η Μπορντό ήταν απολαυστική και επιβλήθηκε με 2-0 της Ναντ, που τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, φτάνοντας στην πρώτη της νίκη.

Στην καλύτερή της εμφάνιση στη σεζόν, η Μπορντό κυριάρχησε και δεν άφησε και πολλά περιθώρια αντίδρασης στη Ναντ, φτάνοντας στη νίκη με 2-0, με το σκορ να κολακεύει τους φιλοξενούμενους. Το ματς ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα, με τα καναρίνια να απειλούν στο 6’ με τον Σιγκθόρσον και τους Γιρονδίνους να ανεβάζουν στροφές μετά το 20’.

Ο Καζρί έχασε τεράστια ευκαιρία στο 24’ από κοντά, με τους παίκτες του Σανιόλ να συνεχίζουν να πιέζουν και να κερδίζουν πέναλτι στο 41’. Ο Καζρί ανέλαβε την εκτέλεση, πήγε να το κάνει αλά Πανένκα, όμως το μόνο που κατάφερε στο τέλος ήταν να το χάσει, με τον Ριού να πέφτει στη γωνία του και να αποκρούει. Ο Μαροκινός πήρε το αίμα του πίσω στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια έκανε το 1-0.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, όταν στο 51’ ο Λενιάνι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και κάπου εκεί έδειξαν να τελειώνουν τα πάντα. Η μοναδική ευκαιρία για τη Ναντ ήρθε στο 54’ με τον Οντέλ και κάπου εκεί άρχισε η κυριαρχία των γηπεδούχων, που έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, είχαν δοκάρι με τον Γιαμπερέ στο 56’, όμως έπρεπε να φτάσουμε στο 87’, για να έρθει το 2-0 με δυνατό σουτ του Γκάγιτς και να σφραγίσουν τη νίκη.