Λιόν - Εβιάν 2-0

Κανένα πρόβλημα για την Λιόν, που επιβλήθηκε 2-0 της Εβιάν και ανέβηκε ξανά (με ματς περισσότερο) στην κορυφή της Ligue 1.

Η Λιόν έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο, κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο και επιβλήθηκε εύκολα με 2-0 της Εβιάν, για να πιάσει και πάλι κορυφή στην ισοβαθμία με την Παρί, που έχει ματς λιγότερο. Οι παίκτες του Φουρνιέ διατηρούν στο ακέραιο τις ελπίδες τους για τον τίτλο, με τον Γκρενιέ να επιστρέφει στα γκολ και τον Λακαζέτ να φτάνει τα 27 στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Ενζί στο 13’, πίεσαν και έφτασαν στο γκολ στο 20’, όταν ο Γκρενιέ με απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε για πρώτη φορά μετά τις αρχές του 2014 για το 1-0! Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στον ρυθμό των λιονέ, που πλησίασαν στο 2-0 στο 27’ με τον Λακαζέτ και τα κατάφεραν στο 38’. Ο Νουνκό ανέτρεψε εντός περιοχής τον Λακαζέτ, ο διαιτητής Μπαστιέν έδωσε το πέναλτι και ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-0!

Η εικόνα άλλαξε στην επανάληψη, με τους παίκτες του Φουρνιέ να κατεβάζουν ταχύτητα και τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν το γκολ. Σουνού (63’) και Νσιλουλού (70’) έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για την Εβιάν, που από τη στιγμή που δεν βρήκε το γκολ κινδύνευσε να δεχθεί περισσότερα στο τέλος. Στο 75’ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Λερουά μετά το φάουλ του Φεκίρ, ενώ λίγο νωρίτερα ο Μπαστιέν είχε ακυρώσει το γκολ του Ενζί για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Ο Αλγερινός είχε και άλλες καλές στιγμές, με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος και την Εβιάν να παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.