Λανς - Μονακό 0-3

Η Μονακό επιβλήθηκε εύκολα 3-0 της καταδικασμένης Λανς και συνεχίζει να έχει το προβάδισμα για την 3η θέση.

Η πτώση της Μονακό από την 3η θέση μετά τη νίκη της Σεντ Ετιέν αποδείχθηκε πολύ σύντομη. Οι Μονεγάσκοι με καλή εμφάνιση επιβλήθηκαν εύκολα με 3-0 της καταδικασμένης Λανς και παραμένουν στο +2 από τους στεφανουά στην 3άδα.

Οι παίκτες του Ζαρντίμ ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό αν και χρειάστηκαν λίγο χρόνο μέχρι να προσαρμοστούν στο 5-3-2 των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, ήταν πιο απειλητικοί και πήραν το προβάδισμα που δικαιούνταν στο 36’, όταν ο Καράσκο κέρδισε τις κόντρες για να βρεθεί στην περιοχή και να πλασάρει άψογα τον Ριού για το 0-1. Τα πάντα τελείωσαν πριν το ημίχρονο, όταν μετά από εξαιρετική ασίστ του Βέλγου στην πλάτη της άμυνας, ο Μαρσιάλ δεν αστόχησε στο τετ α τετ για το 0-2.

Οι λανσουά δεν ήταν σε θέση να κοντράρουν τους αντιπάλους τους, που κυριάρχησαν και στην επανάληψη. Οι Μονεγάσκοι έχασαν ευκαιρίες και τελικά έφτασαν και σε τρίτο γκολ, όταν στο 72’ ο Μπερνάντο Σίλβα έκανε από κοντά το 0-3. Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις αν οι παίκτες του Ζαρντίμ ήταν πιο εύστοχοι, όμως σίγουρα αυτό δεν πείραξε τον Πορτογάλο, με το 0-3 να μένει μέχρι το τέλος.