Ιντερ - Μίλαν 0-0

Ιντερ και Μίλαν ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν, με αποτέλεσμα να λήξει ισόπαλο (0-0) και το δεύτερο φετινό Derby della Madonnina. Από ένα ημίχρονο η κάθε ομάδα.

Νερατζούρι και Ροσονέρι εμφανίζονταν, στις δηλώσεις, αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για τη νίκη, περισσότερο για το γόητρο και λιγότερο για τις λιγοστές ελπίδες κατάληψης της 6ης θέσης. Ο,τι κι αν έδωσαν, τελικά, δεν πήραν αυτό που ήθελαν... Καλύτερη η Μίλαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 45λεπτου, καλύτερη η Ιντερ σε όλο το δεύτερο αλλά γκολ δεν μπήκε, με τους Νερατζούρι να φωνάζουν για πέναλτι σε χέρι του Αντονέλι.

Το ματς είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του, με την Ιντερ να πατάει καλύτερα και να δείχνει διάθεση να επιτεθεί από νωρίς. Οι Νερατζούρι λειτουργούσαν καλύτερα στο χώρο του κέντρου με τους Κόβατσιτς-Ερνάνες να κάνουν δουλειά και αυτοί ήταν που είχαν και τα πρώτα σουτ. Καλύτερο αυτό του Βραζιλιάνου στο 13', με τον Ντιέγκο Λόπεθ να αποκρούει. Η Μίλαν έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της επιθετικά με μια ατομική προσπάθεια, που δεν ολοκληρώθηκε σωστά, του Μενέζ στο 14' και σταδιακά πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κλασική ευκαιρία δεν έκαναν οι Ροσονέρι αλλά με τους Σούσο-Αμπάτε από την δεξιά πλευρά λειτουργούσαν καλά και πλαγιοκοπούσαν την άμυνα της Ιντερ, η οποία πάντως απέφυγε τα λάθη. Τέτοιο πήγε να κάνει, στην απέναντι περιοχή, ο Ντιέγκο Λόπεθ στο 41' αλλά ο Ικάρντι δεν κατάφερε τελικά να κλέψει...

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι μπήκε καλύτερα και πήρε τον έλεγχο, πιέζοντας για το γκολ. Για να μπει γκολ, όμως, θα πρέπει να γίνουν και ευκαιρίες και οι Νερατζούρι έδειχναν μια δυσκολία στο να καταφέρουν κάτι τέτοιο. Στο 63', πάντως, μάλλον είχαν λόγο να φωνάξουν για τον διαιτητή Μπάντι αφού ο Αντονέλι έκανε χέρι σε σουτ του Ερνάνες μετά το γύρισμα από αριστερά αλλά ο ρέφερι έδειξε κόρνερ και όχι την βούλα. Σχεδόν δέκα λεπτά μετά, στο 72', οι τυπικά γηπεδούχοι πανηγύριζαν για το... 1-0 που δεν έγινε ποτέ αφού ο Μπάντι είχε σφυρίξει επιθετικό φάουλ του Παλάσιο στον Αντονέλι πριν το αυτογκόλ του Μεξές και το ματς παιζόταν βασικά στο μισό γήπεδο.

Η Ιντερ το ήθελε περισσότερο και το έψαξε περισσότερο αλλά το γκολ δεν το πέτυχε, είτε γιατί τα σουτ των Ντ' Αμπρόζιο και Ικάρντι έφυγαν άουτ, είτε επειδή ο Ντιέγκο Λόπεθ ήταν στο σωστό σημείο στο 79' για να αποκρούσει την κοντινή προβολή του Παλάσιο...

Ιντερ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Ρανόκια, Βίντιτς, Ζουάν Ζέσους, Κόβατσιτς (77' Σακίρι), Μεδέλ, Γκνουκουρί (67' Ομπι), Ερνάνες, Ικάρντι, Παλάσιο.

Μίλαν (Πίπο Ιντσάγκι): Ντιέγκο Λόπεθ, Αμπάτε, Αλεξ (70' Παλέτα), Μεξές, Αντονέλι, Πόλι (81' Τσέρτσι), Ντε Γιονγκ, Φαν Χίνκελ, Σούσο (73' Ντέστρο), Μενέζ, Μποναβεντούρα.