Μονπελιέ - Καέν 1-0

Στον βούρκο του «Μοσόν» μία κεφαλιά του Χίλτον στάθηκε αρκετή για να επιβληθεί η Μονπελιέ της Καέν με 1-0 και να πλησιάσει στο -2 από την Ευρώπη.

Η βροχή έπεφτε ασταμάτητα στο Μονπελιέ, ο αγωνιστικός χώρος στο «Μοσόν» έμοιαζε περισσότερο με βούρκο, όμως παραδόξως το ματς ήταν αρκετά καλό. Στο τέλος, εκείνο που έκανε τη διαφορά ήταν το γρήγορο γκολ του Χίλτον, με τις ευκαιρίες να είναι πολλές και τους μονπελιερέ να πλησιάζουν στο -2 την Μπορντό στην 6η θέση.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 4’ μετά από κόρνερ του Μουνιέ ο Χίλτον με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0. Παρά το γεγονός ότι η βροχή δε σταμάτησε να πέφτει, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν σχετικά γρήγορα και να ψάξουν την ισοφάριση και στο 19’ πλησίασαν στο γκολ. Ο Νανζίς αιφνιδίασε τον Ζουρντρέν, όταν αντί για σέντρα έκανε σουτ από δύσκολη γωνία, όμως ο Γάλλος γκολκίπερ πρόλαβε να βγάζει σχεδόν πάνω στην γραμμή. Το ματς ήταν ανοιχτό, οι ευκαιρίες αρκετές και μέχρι το ημίχρονο Μπάριος (38’) και Ντα Σίλβα (43’) έχασαν τις σημαντικότερες.

Η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ στην επανάληψη, με τους καενέ να απειλούν κυρίως με μακρινά σουτ και τους γηπεδούχους να χάνουν τις πρώτες κλασικές με τους Μπάριος (55’, 61’) και Μπεριγκό (55’). Οι παίκτες του Ζιράρ ήταν πιο επικίνδυνοι μέχρι το τέλος, όμως οι φιλοξενούμενοι αρνούνταν να παρατήσουν το ματς. Σάλα (69’) και Μπαζίλ (70’) έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, με τις ευκαιρίες εκατέρωθεν να συνεχίζονται. Μπάριος (80’, 90+3’) και Πριβά είχαν τις τελευταίες καλές στιγμές για Μονπελιέ και Καέν αντίστοιχα, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.