Λιλ - Μπορντό 2-0

Η Λιλ επιβλήθηκε 2-0 της Μπορντό, την πλησίασε στο -4 και συνεχίζει να έχει ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη.

Η Λιλ μπορεί να πιέστηκε από την Μπορντό, όμως επιβεβαίωσε ότι είναι σε ανοδική πορεία, επιβλήθηκε με 2-0 των Γιρονδίνων και τους πλησίασε στην 6η θέση στο -4, διατηρώντας ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη.

Το ματς ήταν ανοιχτό στο ξεκίνημα, με τον Ρολάν (3’) να χάνει την πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους και τον Μαριάνο να σώζει στην γραμμή το σουτ του Λόπες για την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Το γκολ ήρθε στο 13’ για την Λιλ, όταν μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Μπουφάλ, ο Ρου με άψογη κεφαλιά έκανε το 1-0. Η συνέχεια, όμως, βρήκε τους παίκτες του Σανιόλ να κυριαρχούν και να πλησιάζουν στο γκολ σε δύο περιπτώσεις με τον Ρολάν (31’, 34’).

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν, όμως να μην μπορούν με τίποτα να σκοράρουν. Ο Ρολάν (49’) έχασε την πρώτη ευκαιρία, πριν ο Κίερ σώσει σχεδόν στη γραμμή την προσπάθεια του Ποκό στο 50’! Από το κόρνερ, μάλιστα, ο Καζρί πήγε να πετύχει απίστευτο γκολ, εκτελώντας το απευθείας, όμως ο Ενιεάμα πρόλαβε με μεγάλη δυσκολία και ο Μαβουμπά έσωσε στην γραμμή! Καζρί (61’) και Ιλόρι (61’) έχασαν νέες σημαντικές ευκαιρίες για την Μπορντό, που είχε και δοκάρι με τον Σεβέ στο 74’! Η πρώτη ευκαιρία της Λιλ στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 79’, όταν ο Καρασό με εξαιρετική απόκρουση έβγαλε το σουτ του Σιντιμπέ, με το παιχνίδι να ανοίγει και πάλι στο τέλος και τον Τραορέ να τελειώνει τα πάντα στο 4’ των καθυστερήσεων, όταν μετά από ασίστ του Μπουφάλ έκανε το τελικό 2-0.