Ρεμς - Μονακό 1-3

Κανένα πρόβλημα για την Μονακό, που επιβλήθηκε 3-1 της Ρεμς εκτός έδρας και παραμένει στον κόλπο του τίτλου.

Η Μονακό συνεχίζει την ανοδική της πορεία, επιβλήθηκε 3-1 εκτός έδρας της Ρεμς κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση και συνεχίζει να κάνει όνειρα ακόμη και για τον τίτλο, καθώς βρίσκεται στο -6 από την Παρί, έχοντας και ματς λιγότερο.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους Μονεγάσκους, που πήραν το προβάδισμα μόλις στο 5’. Ο Μουτίνιο έβγαλε εκπληκτική ασίστ στον Φαμπίνιο, που με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αγκασά για το 0-1. Οι παίκτες του Ζαρντίμ είχαν τον απόλυτο έλεγχο στη συνέχεια και στο 14’ το σκορ ήταν ήδη 0-2. Νέα ασίστ από τον Μουτίνιο και ο Μαρσιάλ με πανέμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ εκτός περιοχής νίκησε τον Αγκασά, που βιάστηκε να βγει και το πλήρωσε. Όλα έδειξαν να τελειώνουν από πολύ νωρίς, καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν με τίποτα να απειλήσουν. Στο 45+1’, μάλιστα, ο Μαρσιάλ έχασε τεράστια ευκαιρία για την Μονακό, με το 0-2 να μένει μέχρι το ημίχρονο.

Η επανάληψη ξεκίνησε και πάλι με τον Μαρσιάλ (50’) να χάνει κλασική ευκαιρία και τους γηπεδούχους να χάνουν την πρώτη τους άξια αναφοράς στο 62’ με κεφαλιά του Φορτές. Οι Μονεγάσκοι κατέβασαν ρυθμό στη συνέχεια και οι παίκτες του Βασέρ κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς, όταν στο 70’ ο Ντιέγκο με υπέροχο διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 1-2! Το γκολ, όμως, ήρθε χωρίς αντίκρισμα για την Ρεμς, καθώς στο 79’ ο Ντιράρ με κεφαλιά μετά από φάουλ του Καράσκο και άστοχη έξοδο του Αγκασά έκανε το τελικό 1-3, καθώς ο Ντε Πρεβίλ δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις.