Μετς - Σεντ Ετιέν 2-3

Η Σεντ Ετιέν επιβλήθηκε 3-2 εκτός έδρας της Μετς, που οδεύει για την Ligue 2, και συνεχίζει να κάνει όνειρα Champions League.

Η Μετς το πάλεψε, όμως στο τέλος η Σεντ Ετιέν έφυγε με νίκη 3-2 από το Saint-Symphorien, για να βρεθεί στο -4 από την 3η Μαρσέιγ και να συνεχίσει να κάνει όνειρα εξόδου στο Champions League. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως εκείνοι που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ ήταν οι γηπεδούχοι λίγο πριν το ημίωρο με τον Μαρσάλ. Οι παίκτες του Γκαλτιέ τελικά κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ που δικαιούνταν, όταν στο 38’ μετά από ασίστ του Χαμουμά ο Γκραντέλ έκανε το 0-1. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους, καθώς στο 42’ μετά ξανά από ασίστ του Χαμουμά, ο Ερντίνγκ πέρασε και τον Μεζουί, για να κάνει εύκολα το 0-2, που έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση, ήταν πιο επιθετικοί και ξαναμπήκαν στο ματς στο 56’ με εκπληκτικό σουτ του Λεζούν εκτός περιοχής για το 1-2. Οι παίκτες του Καρτιέ πίεσαν στη συνέχεια και θα έπρεπε να είχαν κερδίσει πέναλτι στο 69’, όταν ο Λεμουάν έκανε χέρι εντός περιοχής, όμως ο διαιτητής Ρενβίγ έδωσε φάουλ. Οι «στεφανουά» έδειξαν να τελειώνουν τα πάντα στο 80’, όταν και με δόση τύχης ο Μολό έκανε το 1-3, όμως οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νγκμπακότο για το 2-3. Χρόνος δεν υπήρχε, όμως, και η Σεντ Ετιέν έφυγε με τη νίκη.