Μονπελιέ - Νις 2-1

Η Μονπελιέ έκανε την ανατροπή, επιβλήθηκε 2-1 της Νις και βρίσκεται μία ανάσα από την 4άδα.

Η Μονπελιέ έκανε την ανατροπή, έφτασε στη νίκη με 2-1 επί της Νις και πλησίασε στον βαθμό την 4η Σεντ Ετιέν, έχοντας και ματς λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και απείλησαν με τους Κάρλος Εντουάρντο (7’) και Πλέα (9’) και τελικά κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 36’. Μέχρι εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι δεν είχαν βρει ρυθμό, με τον διαιτητή Μπουκέ να βλέπει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντεπλάν στον Χουλτ, σε μία φάση που δεν φαίνεται να υπάρχει τίποτα. Αυτό, φυσικά, δεν απασχολούσε τον Μποτεάκ, που από την άσπρη βούλα έκανε το 0-1.

Οι μονπελιερέ, όμως, κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν το ημίχρονο, όταν μετά από σέντρα του Μουνιέ, ο Νταμπό κατέβασε ωραία στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το 1-1! Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην επανάληψη, ο Μουνιέ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 53’ και η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 66’, όταν ο Μπάριος πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Ασέν στο σουτ του Καμαρά, για να κάνει το 2-1. Οι παίκτες του Κουρμπίς είχαν βρει για τα καλά ρυθμό και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει και σε τρίτο γκολ, αν είχαν πιο καθαρό μυαλό στα τελειώματα, με τον Καμαρά (71’, 85’) να χάνει κλασικές ευκαιρίες και το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος.