Γκλάντμπαχ - Πάντερμπορν 2-0

Η Γκλάντμπαχ επιβλήθηκε εύκολα 2-0 της Πάντερμπορν και βρίσκεται στο +4 στην 3η θέση, που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League.

Η Γκλάντμπαχ ήταν καλύτερη από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, προηγήθηκε νωρίς και αν υπήρξε ένας λόγος για τον οποίο κάποια στιγμή αγχώθηκε, ήταν γιατί παρά τις πολλές ευκαιρίες έπρεπε να φτάσουμε στο 81’, για να τελειώσει τα πάντα, με τον Χέρμαν να κάνει το τελικό 2-0.

Η πρώτη ευκαιρία, πάντως, χάθηκε για τους φιλοξενούμενους με τον Μέχα στο 2’, όμως στο 18’ η Μπορούσια πήρε το προβάδισμα. Ο Τζόνσον βρέθηκε σε θέση βολής λίγο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ και αφού η μπάλα βρήκε στον Τσίγκλερ, κατέληξε στα δίχτυα του Κρούζε για το 1-0. Οι παίκτες του Φαβρ βρήκαν ρυθμό και στο 25’ ο Τσίγκλερ παραλίγο να πετύχει και αυτογκόλ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κρούζε… Τραορέ (32’) και Χργκότα (39’) πλησίασαν στο 2-0 για τους γηπεδούχους, που ήταν καλοί επιθετικά, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Μέχα πλησίασε ξανά στο γκολ για την Πάντερμπορν στο 51’, με τους παίκτες του Μπράιτενραϊτερ να στέκονται καλύτερα αμυντικά. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να φτάσουν στο δεύτερο γκολ, που θα τελείωνε τα πάντα, με το 1-0 να είναι εύθραυστο. Ο Χργκότα έχασε την επόμενη ευκαιρία στο 63’ και έπρεπε να φτάσουμε μέχρι το 81’ για να κάνει ο Χέρμαν το 2-0 και να κλειδώσει τη νίκη για την Γκλάντμπαχ. Ο Γερμανός μέσος είχε και δοκάρι στο 89’, με το 2-0 να παραμένει.