Κάλιαρι - Βερόνα 1-2

Μεγάλη νίκη για την Βερόνα, που επιβλήθηκε 2-1 εκτός έδρας της Κάλιαρι και έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής.

Το ματς ήταν «εξάποντο», καθώς η Βερόνα βρισκόταν στο +5 από την 18η Κάλιαρι. Η ομάδα του Μαντορλίνι έφυγε δίκαια με νίκη 2-1 από το «Σαντ’ Ελία», έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής και άφησε τους νησιώτες στη ζώνη του υποβιβασμού. Η πρώτη ευκαιρία χάθηκε για τους γηπεδούχους με τον Ντονσά, όμως εκείνοι που πήραν το προβάδισμα ήταν οι φιλοξενούμενοι, όταν στο 9’ ο Τόνι μετά από σέντρα του Χάλφρεντσον έκανε το 0-1. Οι «Έλληνες» είχαν τον έλεγχο στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να έχουν μόνο ένα μικρό διάστημα στο οποίο πίεσαν και έχασαν ευκαιρία με τους Μποκού και Μούρου, όμως το 0-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Βερόνα έφτασε και σε δεύτερο γκολ, όταν στο 56’ ο Γκόμες, που ήταν στον αγωνιστικό χώρο για 5’’ (!) έκανε το 0-2. Το παιχνίδι άνοιξε στη συνέχεια, με τους παίκτες του Μαντορλίνι να δίνουν χώρο και να απειλούν στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο γκολ με τους Τσοπ και Λόνγκο, ενώ ο Μούρο κράτησε την Κάλιαρι στο ματς, σώζοντας στην γραμμή. Ο εξαιρετικός Μπενούσι έβγαλε δύσκολα το φάουλ του Μποκού, όμως δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα σε εκείνο του Κόντι στο 90’, με το οποίο μείωσε στο τελικό 1-2.