Μάλαγα – Χετάφε 3-2

Ζωντανό διατηρεί το όνειρο της Ευρώπης η Μάλαγα, που μετά το θρίαμβό της στο «Καμπ Νου», επικράτησε και της Χετάφε με 3-2 και μείωσε στους τρεις βαθμούς την απόσταση από τη Βιγιαρεάλ.

Ο σκόρερ των Ανδαλουσιάνων στη Βαρκελώνη πριν από μία εβδομάδα, ο Χουάνμι, ήταν αυτός που άνοιξε και το σκορ στο «Λα Ροσαλέδα» μόλις στο 10', με το 1-0 να είναι και το σκορ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Άλβαρο Βάσκεθ στο 55', αλλά η χαρά της ισοφάρισης κράτησε μόλις δύο λεπτά.

Ο Σέρχι Ντάρντερ έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ τη Μάλαγα στο 57' και ο Ρικάρντο Όρτα έδωσε διαφορά ασφαλείας, κάνοντας στο 68' το 3-1. Ο Βάσκεθ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 76', διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Η Μάλαγα με αυτήν τη νίκη έφτασε τους 41 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 6η Βιγιαρεάλ -που έχει ένα ματς περισσότερο-, και εξακολουθεί να μένει ζωντανή στη διεκδίκηση ενός εκ των εισιτηρίων για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.