Βέρντερ - Χέρτα 2-0

Λευτέρης Ντανοβασίλης

Ο Ντι Σάντο επέστρεψε και με δύο δικά του γκολ η Βέρντερ επιβλήθηκε 2-0 της Χέρτα, για να βγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Με τον Σκρίπνικ η Βέρντερ εντός έδρας μοιάζει ανίκητη. Οι πράσινοι έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στην επανέναρξη της Bundesliga και με πρωταγωνιστή τον Φράνκο Ντι Σάντο, που επέστρεψε από τραυματισμό με δύο γκολ, επιβλήθηκαν 2-0 της Χέρτα, που μπαίνει σε περιπέτειες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, πιο επιθετικοί, με τους Βέστεργκαρντ (6’), Ζέλκε (9’, 22’) και Μπάργκφρεντε (19’) να χάνουν τις πρώτες ευκαιρίες. Οι παίκτες του Σκρίπνικ είχαν την κατοχή, όμως δεν μπορούσαν με τίποτα να διασπάσουν την άμυνα των Βερολινέζων. Τελικά, εκεί που όλα έδειχναν ότι θα πάμε με το 0-0 στο ημίχρονο, ήρθε ο Ντι Σάντο να κάνει το 1-0 στο 43’ με πανέμορφο και δύσκολο τελείωμα, για να ανοίξει τον δρόμο της νίκης για την Βέρντερ.

Η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολύ λίγα πράγματα επιθετικά και δεν μπόρεσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Κάτι που έκαναν και με το παραπάνω οι πράσινοι. Οι αλλαγές του Λουχουκάι δεν βοήθησαν και πολύ την Χέρτα, που παρέμενε ακίνδυνη. Αν δεν ήταν και ο Κραφτ, μάλιστα, κάτω από τα δοκάρια το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο. Γιουνούζοβιτς (52’) και Μπαργκφρέντε (69’) πλησίασαν στο γκολ, όμως εκείνος που κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη ήταν ξανά ο Ντι Σάντο. Στοπ 69’ ο Φριτς έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Αργεντίνος με εντυπωσιακό τελείωμα έκανε το 2-0! Αντίδραση από τους φιλοξενούμενους δεν είχαμε, με τον Ζέλκε (87’) να χάνει την τελευταία ευκαιρία και την Βέρντερ να φτάνει στη σημαντική νίκη.