Σεντ Ετιέν - Εβιάν 3-0

Λευτέρης Ντανοβασίλης

Η Σεντ Ετιέν έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 3-0 επί της Εβιάν και έκανε ρεκόρ βαθμών στον πρώτο γύρο.

Η Σεντ Ετιέν συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Οι «στεφανουά» με κορυφαίο τον Χαμουμά επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 της Εβιάν και έκαναν ρεκόρ συγκομιδής βαθμών στον πρώτο γύρο (36) από τη στιγμή που καθιερώθηκε το σύστημα 3-1-0.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους γηπεδούχους, που κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Ένα… πλάγιο στάθηκε ικανό να ανοίξει την άμυνα της Εβιάν, με τον Χαμουμά να δίνει την ασίστ και τον Γκραντέλ να κάνει από κοντά το 1-0. Οι παίκτες του Γκαλτιέ ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στη συνέχεια και το παιχνίδι τελείωσε από νωρίς. Στο 20’ ο Χαμουμά έδωσε νέα ασίστ και ο Φαν Βολφσβίνκελ με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε και το 2-0! Οι «στεφανουά» διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο και δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες του Ντουπράζ έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση με το ξεκίνημα της επανάληψης, όμως μετά τις καλές στιγμές με τους Ανγκουλά (48’) και Νίνκοβιτς (54’) δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα παραπάνω. Στο 65’ μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα, με τον Χαμουμά να πετυχαίνει εκπληκτικό γκολ με σουτ εκτός περιοχής για το τελικό 3-0, που ανέβασε το αήττητο της Σεντ Ετιέν στα 10 ματς και στο -5 από την κορυφή με το τέλος του πρώτου γύρου.