Χέρτα - Χόφενχαϊμ 0-5

Λευτέρης Ντανοβασίλης

Η Χόφενχαϊμ διέλυσε με 5-0 την απογοητετική Χέρτα στο Βερολίνο και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής από την 6άδα.

Η Χόφενχαϊμ πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της στο Βερολίνο, όπου διέλυσε με 5-0 τη Χέρτα, που έζησε τον απόλυτο εφιάλτη λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση στα πρώτα λεπτά, όμως μέχρι εκεί. Το παιχνίδι μέχρι το 20’ ήταν κακό, χωρίς ρυθμό και φάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και πήραν τα ηνία. Οι παίκτες του Γκίσντολ είχαν την κατοχή και σιγά-σιγά ανέβασαν ρυθμό, για να φτάσουν στο γκολ στο 23’. Ο Φόλαντ έκανε πανέμορφη ενέργεια και γύρισμα από αριστερά και ο Μπρους από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1 και το… ξεκίνημα του εφιάλτη. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους γηπεδούχους στιγμές αργότερα, όταν ο Αμερικανός κεντρικός αμυντικός ανέτρεψε τον Φόλαντ εντός περιοχής και ο Σαλίχοβιτς δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για το 0-2 στο 26’!

Στο 35’ ο Πολάνσκι παραλίγο να πετύχει ένα πανέμορφο γκολ με σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Κραφτ έβγαλε εντυπωσιακά και τα πάντα τελείωσαν στο 38’ με ένα διαιτητικό λάθος. Ζίπελ είδε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σουλτς στον Μπεκ σε μία φάση που δεν υπήρχε απολύτως τίποτα. Ο Σαλίχοβιτς ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση και έκανε και το 0-3 στο 39’. Η κατάρρευση των γηπεδούχων ήταν εντυπωσιακή και συνεχίστηκε και στην επανάληψη, όταν τουλάχιστον ήρθε μία κλασική ευκαιρία για την Χέρτα. Στο 55’ ο Μπεν Χατίρα με προβολή από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ και ήταν φανερό ότι δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξουν τα πράγματα.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν με άνεση το προβάδισμα και στο 74’ ήρθε και το τέταρτο γκολ, όταν μετά από ασίστ του Φιρμίνο ο Σίπλοκ προ κενής εστίας έκανε το 0-4. Το τελικό 0-5 ήρθε στο 84’ με την αψυχολόγητη ενέργεια του Νίμαϊερ, ο οποίος αποφάσισε να κάνει βόλτες έξω από την περιοχή του Κραφτ, για να χάσει την μπάλα από τον Φιρμίνο, που αυτή τη φορά έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Ρούντι.